Po spoločnosti Dell si na Slovensku call centrum zriadil aj ďalší americký gigant Hewlett Packard. Prilákala ho lacnejšia pracovná sila s dobrými jazykovými znalosťami. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Slovensko prestáva byť pre investorov len manufaktúrou, kde lacná pracovná sila pracuje za pásmi. Začínajú k nám prichádzať aj firmy, ktoré chcú podnikať v oblasti služieb a potrebujú vzdelanú pracovnú silu. Novú etapu v príleve zahraničného kapitálu spustili americké počítačové korporácie Dell a Hewlett-Packard.
Americkí výrobcovia počítačov a ich príslušenstva otvorili v uplynulých osemnástich mesiacoch tri zákaznícke centrá. Dohromady v nich pracuje alebo bude pracovať viac ako sedemsto ľudí so zameraním na produkty informačných technológií. Ako prvý prišiel koncom roku 2002 Dell, ktorý dnes zamestnáva viac ako 300 ľudí v tzv. call centre.
V priebehu tohto roku sa k nemu pridal aj Hewlett-Packard. Ten v januári otvoril centrum, ktoré poskytuje služby najvýznamnejším zákazníkom korporácie z Európy, Stredného východu a Afriky. V tomto stredisku pracuje zhruba stovka zamestnancov. Už v máji Hewlett-Packard zriadil na Slovensku po vzore Dellu aj call centrum. Spoločnosť v ňom plánuje zamestnať tristo ľudí.
Call centrum je stredisko, kam môžu volať zákazníci, ak majú problém s počítačmi alebo aplikáciami. "Práca v call centre kladie síce nároky na jazykovú vybavenosť, no v svojej podstate je to mechanická robota," hovorí Tomáš, ktorý pred dvoma rokmi robil v call centre IBM v Dubline. "Každý dostane kurz, na ktorom ho vyškolia na konkrétny produkt. Potom dostane manuál, podľa ktorého krok po kroku rieši so zákazníkom cez telefón jeho problém," opisuje svoje skúsenosti.
Ekonómovia sa zhodujú, že služby spojené s počítačovým priemyslom nesú vyššiu pridanú hodnotu ako práca v závode. "Slovensko sa dostáva na mapu investorov z priemyslu informačných technológií," vyhlásil pri otváraní slovenského call centra Rolf Lobreyer z Hewlett-Packard. Podľa neho si korporácia vybrala Slovensko najmä vďaka jazykovým znalostiam odborníkov.
Postupný príchod počítačových firiem na Slovensko ekonómov neprekvapuje. "Takýto vývoj je prirodzený," hovorí ekonomický analytik Tatra banky Robert Prega. "Je to ďalší medzistupeň, po ktorom k nám počítačové firmy budú môcť začať sťahovať už aj vývojové centrá," povedal s odvolaním sa na skúsenosti susedného Česka.
Všetky tri strediská nadnárodných počítačových koncernov sú v Bratislave, kde je z hľadiska predmetu ich podnikania najvzdelanejšia pracovná sila. V hlavnom meste je zároveň najviac škôl zameraných na počítačové systémy.
Hewlett-Packard
poskytuje technologické riešenia pre spotrebiteľov, firmy a inštitúcie. Portfólio produktov zahŕňa IT infraštruktúru, osobné výpočtové systémy, osobné prístupové zariadenia, globálne riešenia zobrazovania a tlače. Celkové príjmy korporácie za uplynulý fiškálny rok dosiahli 74,7 miliardy dolárov. Spoločnosť nedávno pohltila svojho konkurenta Compaq.
Informácie o voľných pracovných miestach na Slovensku je možné nájsť na www.hp.sk/jobs .
Dell
je vedúcim globálnym poskytovateľom výrobkov a služieb potrebných na zostavenie počítačových a internetových zostáv. Príjmy korporácie za uplynulý fiškálny rok dosiahli 45,4 miliardy dolárov, a spoločnosť zamestnáva zhruba 50-tisíc ľudí.
Informácie o voľných pracovných miestach na Slovensku je možné nájsť na www.job.dell.sk .