BRATISLAVA - Po povodniach na východe Slovenska majú vodohospodári pocit, že ich obviňujú neprávom. Niektoré médiá kritizovali vodohospodárov, že vodné nádrže Ružín a Domaša boli plné ešte pred tým, ako prišla veľká voda. Vodohospodári však tvrdia, že v nádržiach zostali "retenčné" priestory, ktoré zachytávajú veľkú vodu, čo sa aj stalo, a že postupovali podľa manipulačných poriadkov.
Na zabezpečovacie práce po povodniach minú vodohospodári 90 miliónov korún, z toho 60 miliónov na rekonštrukciu pretrhnutej ľavej hrádze na Ondave. Celkové škody na svojich zariadeniach vyčíslili na zhruba 220 miliónov.
Šéf Slovenského vodohospodárskeho podniku Aleš Mazáč hovorí, že vláda aj parlament schválili program, podľa ktorého do roku 2010 minie jeho podnik na protipovodňovú ochranu 18,5 miliardy korún. Problém je, že doteraz prestaval len 3,6 miliardy a nie sú peniaze, aby program splnil.
Hydrológovia aj klimatológovia už dlhšie upozorňujú, že záplavám sa krajina nevyhne ani v budúcnosti. Klimatológ Pavel Šťastný zo Slovenského hydrometeorologického ústavu hovorí, že Slovensko už dávno nezasiahli také výdatné zrážky ako na prelome júla a augusta na východe. "Rok 1974, keď bola povodeň na Bodrogu, môžeme radiť medzi predchodcov tejto situácie. Zrážky, ako boli pred a počas tohtoročných povodní, sa v tej oblasti vyskytujú raz za sto a viac rokov."
Vodohospodári tvrdia, že nechcú byť tými, čo len pýtajú peniaze, ale bez nich je budovanie protipovodňovej ochrany nemožné. "Podľa predpokladov štátneho rozpočtu má ministerstvo životného prostredia na budúci rok pridelených navyše nula korún. Pod ministerstvom sme aj my. Ak štátny rozpočet neuvažuje ani s tými 350 miliónmi korún, ktoré očakávame na rok ako nejaký systémový vstup, skutočne je ohrozená bezpečnosť hrádzí," hovorí technicko-prevádzkový riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Ladislav Podkonický.
"Nie je vylúčené, že hrádze nebudú o pár rokov ani pokosené. Ohrozené sú ich rekonštrukcie a vylúčené je, že by sa nejaké stavali."
Vodohospodári tvrdia, že hrádze nie sú jediným opatrením na zabránenie povodniam, ale pravdepodobne najdrahším. Rekonštrukcia napríklad štyridsaťkilometrovej hrádze na rieke Morave stála miliardu.
(rf)