Na prednáškach pre budúcich možných partnerov partneri Innoflexu hovoria, že v Poľsku je firma už taká zavedená, že ponúka o 37 percent lacnejšie telefonovanie, ako najlacnejší operátor. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Na Slovensko chce preniknúť firma Innoflex AG Berlín, ktorá sľubuje, že bude poskytovať o tridsať percent lacnejšie telefonovanie, neskôr príde rad aj na lacnejší plyn, elektrinu, mobily, možno internet. Firma pôsobí už aj v Česku, Poľsku, Maďarsku, kde sa živo diskutuje, či nejde o pyramídovú hru. Okrem iného sľubuje rozprávkové zárobky pre spolupracovníkov firmy, rôzne výhody, lacnejšie nakupovanie cez internet.
Innoflex údajne pôsobí v jedenástich krajinách Európy a má obrovské zisky. Na Slovensku začal s prezentáciou len v posledných troch mesiacoch, aj to len ústne. Reklamu, ani inzeráty nechce, pretože takzvaný sieťový marketing - keď informácie podávajú osobne ľudia na prednáškach, je podľa nej "biznis tretieho tisícročia".
Internetová stránka jedného z partnerov Innoflexu v Česku ponúka veľa informácií, ako sa dá dobre zarobiť, ale o produktoch firmy je toho na nej veľmi málo. "Partneri" firmy, ktorí sa nimi stali potom, ako zaplatili 77 eur, teraz získavajú nových partnerov a manažérov.
Podmienkou, aby firma vstúpila na slovenský trh, je, aby získala 500 "manažérov". Ak sa niekto chce stať manažérom, musí zaplatiť 1190 eur. Potom mu firma sľubuje obrovské zárobky, keď získa ďalších partnerov, alebo hoci len klientov napríklad na telekomunikačné služby.
Na prednáškach partneri Innoflexu hovoria, že v Poľsku je firma taká zavedená, že už ponúka o 37 percent lacnejšie telefonovanie, ako najlacnejší operátor.
Keby chcela firma poskytovať lacnejšie telefónne pevné linky, musela by sa zaregistrovať na Telekomunikačnom úrade. Hovorca úradu Roman Vavro povedal, že Innoflex zatiaľ nemá ani individuálne povolenie a spoločnosť si nesplnila ani oznamovaciu povinnosť, ktorú má, ak by chcela budovať a prevádzkovať vlastnú verejnú elektronickú komunikačnú sieť, alebo poskytovať verejné elektronické komunikačné služby. "Od tejto povinnosti je oslobodený len podnik, ktorý má (bude mať) menej ako 200 účastníkov a menej ako dvojmiliónový ročný obrat," hovorí Vavro.
Ak by chcela firma poskytovať služby, pre ktoré treba prideliť čísla alebo frekvencie, úrad jej musí vydať individuálne povolenie a oň Innoflex doteraz nepožiadal.
Keby chcel Innoflex riadne poskytovať telekomunikačné služby, musel by mať podpísané zmluvy o prepojení sietí so Slovak Telecomom, EuroTelom a Orangeom. Na Slovak Telecom sa zatiaľ neobrátil. "Ani my neevidujeme žiadosť firmy Innoflex o prepojenie," povedal hovorca Orangeu Peter Tóth. Zmluvu podľa neho podpíšu iba s firmou, ktorá dala žiadosť o pridelenie telefónnych čísiel, a taká musí byť zaregistrovaná na Slovensku. (rf)