S úľavami pôvodne nesúhlasilo ministerstvo financií, rezorty sa však dohodli - daňové úľavy budú nižšie a získajú ich aj niektoré produkty bánk a komerčných poisťovní.
Príspevky zamestnanca a podnikateľa na doplnkové dôchodkové poistenie boli doteraz oslobodené od dane maximálne do 10 percent príjmu, najviac však do výšky 24-tisíc ročne. V tejto podobe ich chcelo ministerstvo práce zachovať, proti čomu protestovala aj Slovenská asociácia poisťovní, podľa ktorej ide o diskrimináciu klientov životných poisťovní.
Vláda včera schválila, že na budúci rok by sa mala horná hranica príspevkov, ktorú si je možné odpočítať od základu dane, znížiť na 12-tisíc a úľavy môžu využívať aj klienti, ktorí si platia životné, alebo iné účelové poistenie, ktoré má podobný charakter a spĺňa podmienky. Tie sú pre klientov dôchodkových poisťovní miernejšie, aby daňové úľavy mohli využiť, musia sporiť aspoň 10 rokov a peniaze si vybrať po dovŕšení 55. roku. Klienti bánk a životných poisťovní musia sporiť 10 rokov a peniaze vyberať až v 60-tke.
Riaditeľ asociácie poisťovní Vladimír Rančík dohodu rezortov oceňuje. "Konečne sa pohli ľady," povedal, verí však, že sa ešte podarí zjednotiť podmienky. Diskusiu o zjednotení v parlamente pripúšťa aj hovorca ministerstva práce Martin Danko.
Nový zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení má platiť od budúceho roka, súčasné poisťovne sa musia transformovať na doplnkové dôchodkové spoločnosti do konca budúceho roka. "Transformácia je pripravená tak, aby klienti ani nezbadali, že prebieha, aby uzavreté dohody pokračovali," tvrdí minister práce Ľudovít Kaník.
Novinkou v zákone je, že sporiť môže každý, kto dosiahne 18 rokov, teda nielen zamestnanec alebo podnikateľ. Posilňuje sa aj dedenie, nebudú sa dediť iba príspevky zamestnanca, ale aj jeho zamestnávateľa. Z doplnkového sporenia sa bude vyplácať dočasný a doživotný doplnkový starobný dôchodok, výsluhové dôchodky, prípadne invalidné či pozostalostné dôchodky.
Kaník tvrdí, že tri piliere dôchodkovej reformy zaručia dôchodcovi 80-percentnú náhradu príjmu. Kto zostane iba v prvom štátnom pilieri, dostane na dôchodku asi 40 percent príjmu z čias, keď aktívne pracoval. Kto sa zapojí aj do druhého piliera, 60 percent.