Kontroverzný biskup Kurt Krenn.
FOTO - ARCHÍV
V Salzburgu očakávajú rekordné počty odchádzajúcich. "V minulom roku sme mali 3074 výstupov. Do júna 2004 už odišlo 1900 osôb, čo je viac ako polovica oproti minulému roku," povedal pre agentúru APA hovorca diecézy Karl Roithinger. Príčina je zjavná: škandál v Sankt Pöltene.
Aj v Eisenstadte a v spolkovej republike Horné Rakúsko očakávajú úbytok veriacich. Presné čísla budú mať až v septembri, ale už dnes vedia, že budú vyššie ako minulý rok. "Bojujeme o každého," hovorí Erich Litterak z cirkevného referátu v diecéze Linz. Na čísla čaká aj Viedeň, množstvo znechutených telefonátov a e-mailov však nenecháva nikoho na pochybách, že straty budú citeľné.
Cirkevní hodnostári sa snažia ľuďom dohovárať. "Keď teraz niekto v Salzburgu vystúpi z cirkvi, potrestá nás a nie Sankt Pölten. Musíme Salzburčanom pripomínať, že to, čo sa stalo tam, nemá s nami nič spoločné," dodal hovorca Roithinger.
Sankt Pölten bol však pre mnohých špičkou ľadovca. Podľa augustového prieskumu drvivá väčšina opýtaných Rakúšanov pozorne sledovala, ako sa tentoraz cirkev zachová. Až 82 percent v tom videlo "poslednú šancu", ako jej navrátiť dôveryhodnosť.
Po afére viedenského arcibiskupa kardinála Hansa Hermanna Groera stratilo Rakúsko viac ako 44-tisíc veriacich. Tlak verejnej mienky zosilnel a obvineniam zo sexuálneho obťažovania, homosexuality či pedofílie začali načúvať viac nielen vyšetrovatelia a médiá, ale aj cirkevní hodnostári. Aj preto sa v posledných rokoch niekoľko kňazov dokonca zodpovedalo zo svojich skutkov pred svetským súdom. Ľudia majú pocit, že za múrmi kláštorov sa dejú hrozné veci.
Rakúšania nie sú spokojní, hoci vývoj v Sankt Pöltene mal neporovnateľne rýchlejší spád ako v prípade kardinála Groera. Ten svoju vinu pripustil až po rokoch. V Sankt Pöltene mesiac po zverejnení zistení polície, ktorá v seminári zhabala 40-tisíc pornografických snímok a mnoho videonahrávok, vrátane detských, odstúpil šéf seminára a jeho zástupca, obvinený poľský študent dostal polročný podmienečný trest a zvláštny pápežský inšpektor Klaus Küng minulý týždeň 200-ročný seminár zavrel. Küng vo svojej tajnej správe, ktorú získal týždenník NEWS, dokonca označil seminár za "priateľský dom homosexuálov".
To, čo veriacim zrejme prekáža, je kontroverzná postava 68-ročného biskupa Kurta Krenna, ktorý bozky mužov v talároch označil za chlapčenské "samopašné kúsky". A stále odmieta odstúpiť.
MIRIAM ZSILLEOVÁ