ŽENEVA - Najhoršia kríza s kobylkami sarančí za posledných 15 rokov sa pravdepodobne v severozápadnej Afrike ešte zhorší. Meteorológovia totiž na budúce týždne predpovedajú ideálne poveternostné podmienky na množenie tohto ničivého hmyzu. Upozorňujú na to experti Svetovej meteorologickej organizácie (WMO).
Milióny sarančí už zožrali množstvo úrody v mnohých krajinách v regióne, kde je väčšina ľudí závislá od poľnohospodárstva. Vyvolali tak obavy zo vzniku hladomoru. "Situácia s púštnymi sarančami na severozápade Afriky je extrémne vážna a ohrozuje poľnohospodárstvo v celej oblasti," uviedla WMO. "V nadchádzajúcich týždňoch bude teplo a vlhké počasie v regióne predstavovať ideálne podmienky na reprodukciu sarančí a nové kŕdle by sa mohli začať formovať v polovici septembra."
O pomoc pri riešení krízy požiadali medzinárodné spoločenstvo vlády Mali, Mauretánie, Nigeru, Senegalu a Gambie. Kŕdle zasiahli i Čad a Burkinu Faso.
Dospelá saranča meria len 4,5 až šesť centimetrov a váži dva gramy, ale zvládne zjesť každý deň množstvo potravy zodpovedajúcej jej hmotnosti. Úrodu na poli dokáže kŕdeľ zničiť počas niekoľkých minút. Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo tona kobyliek, čo je len zlomok bežného kŕdľa, dokáže za deň skonzumovať toľko, čo napríklad 2500 ľudí, desať slonov alebo 25 tiav. (čtk)