Ako vzniká poradovník?
V ambulancii máme zošit, v ňom je zoznam, kde zapisujeme pacientov podľa poradia tak, ako prichádzajú. Máme troj- až štvormesačné čakacie lehoty. Sme úrazová chirurgia, robievame náhrady kĺbov spojené s úrazmi, a ešte výkony pre športovcov. Nedostávame sa do stresových situácií, keď by pacient musel čakať na operáciu rok.
Máte pri zostavovaní poradovníka jednotné pravidlá?
Kritériom je zdravotná indikácia, ak má pacient mimoriadne problémy, tak sa preradí. Pacienti sú v zozname zoradení podľa toho, ako prišli. Každý deň prijímame osem pacientov. Kontrolu, či sa poradovník dodržuje, robí manažment nemocnice, prednosta a primár.
Minister Zajac povedal, že korupcii pri obchádzaní poradovníka sa dá predísť aj tým, že na internete budú zverejnené zoznamy pacientov čakajúcich na operáciu.
Aj toto sa dá obísť. Neviem, či má nejaký administratívny orgán lekárovi hovoriť, či má preradiť pacienta, alebo nie.
Sú problémom čakacích lehôt iba peniaze?
Problém je v dvoch rovinách. Prvá - finančná - sa týka zdravotnej poisťovne, lebo ona prepláca niektoré výkony. Napríklad, kĺby sú osobitne hradené ako špeciálny zdravotný materiál. Druhá rovina je kapacita pracoviska. U nás nie sú problémom peniaze. Sme vyťažené pracovisko. Máme len dve operačné sály. Denne sa nedá zoperovať viac ako 12 ľudí. Práve to je dôvod, prečo nemôžeme pacienta operovať skôr.
Hovorí sa, že v krajinách únie sa na niektoré operácie tiež čaká viac ako rok. Dá sa povedať, že u nás to nie je až také zlé?
Naplánovaný výkon na tri až štyri mesiace je z pohľadu Európskej únie slušný čas. Najdlhšie sa čaká pri artroskopii. Dnes sú tu tri až štyri súkromné pracoviská, kde môžu pacienta, ktorý nechce čakať, operovať do týždňa.
Autor: dro