Na ortopedickom oddelení Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici urobia ročne približne tisíc operácií, čo je okolo päť denne. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA - Pacienti na Ortopedickom oddelení Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici čakajú na operáciu v priemere od štyroch mesiacov do jedného roka. Podľa primára ortopédie Pavla Legiňa záleží na druhu operácie, akútne stavy však operujú okamžite. Ročne na oddelení urobia približne tisíc operácií, čo je okolo päť denne.
"Na operácie endoprotéz, umelých kĺbov, čakajú pacienti asi jeden rok, na ostatné ortopedické operácie približne štyri až päť mesiacov. Nie je to krátko, ale niektorí prídu so svojím problémom aj po desiatich rokoch," hovorí primár.
Legiň tvrdí, že čakacie lehoty na operácie v Rooseveltovej nemocnici nie sú žiadnou slovenskou ani európskou výnimkou a dodáva, že lehoty sú porovnateľné aj napríklad s Českom.
Dôvodom dlhého čakania na operácie je nedostatočná kapacita operačných sál na Slovensku. Podľa Legiňa na jeho oddelení z 220 pracovných dní odoperujú ročne 200 endoprotéz, ale personálne by zvládli aj dvojnásobok.
"Som optimista a myslím si, že situácia sa zmení. Šancou na zlepšenie je dostavba troch nových operačných sál v poliklinike a jednodňová chirurgia, ktorá by nám mohla utvoriť priestor na náročnejšie operácie," hovorí Legiň. Primár pripúšťa, že ročné čakanie na operáciu je pre pacientov ťažko pochopiteľné a často sú prekvapení.
"Čakám na operáciu už niekoľko mesiacov. Najprv som bola šokovaná, ale radšej si počkám, aby ma operovali tu. S tým, že by chcel niekto úplatok za to, aby ma uprednostnili, som sa nestretla," hovorí pacientka na chodbe nemocnice.
Na operáciu endoprotéz zapisujú pacientov do poradovníka podľa toho, ako prichádzajú. Poisťovne hovoria, že poradovníky budú kontrolovať. "My sa tomu nebránime," hovorí Legiň.
DANIEL VRAŽDA