FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
ce neoperujú podľa poradovníka, ale že istých pacientov za úplatok uprednostňujú. Minister sa tieto informácie, podľa svojho hovorcu, dozvedel z listov pacientov.
Primári očných kliník a riaditelia nemocníc hovoria, že k nim sa žiadna podobná sťažnosť nedostala. "Korupcia je možná všade tam, kde záujem prekračuje ponuku. Nemožno ju vylúčiť ani v takej oblasti, ako sú poradovníky na plánované zákroky. Zatiaľ sme sa však v našej nemocnici nestretli so sťažnosťou pacienta, že by zdravotnícky pracovník za zaradenie do poradovníka alebo zmenu poradia požadoval peniaze," tvrdí zástupkyňa riaditeľa bratislavskej nemocnice Ružinov Katarína Sedláková. V Ružinove poradovníky kontrolujú, podľa zástupkyne zmena je možná len na základe stavu pacienta a po odsúhlasení vedením nemocnice.
Podobne sa vyjadrili aj primár ortopédie v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici Pavol Legiň a riaditeľ Fakultnej nemocnice v Košiciach Robert Roland. "Na niektoré očné operácie máme termíny obsadené až do apríla budúceho roka. V tejto zlej situácii je to ešte prijateľné," hovor Roland.
Čakanie súvisí s finančnou náročnosťou operácií a s tým, že zákrok musí vopred schváliť zdravotná poisťovňa. Tá nemocnici prepláca náklady. Poisťovne hovoria, že ak by mali detailný prehľad o zoznamoch pacientov čakajúcich na operáciu, všetko by bolo jednoduchšie. "Mohli by sme aktívne vstupovať do procesu manažovania poistenca a ponúknuť pacientovi rovnakú operáciu v inom zmluvnom zariadení poisťovne, kde je to možné skôr. Zdravotnú poisťovňu totiž čakanie poistenca na operáciu stojí často viac než operácia samotná," povedala hovorkyňa poisťovne Dôvera Mária Lešková.
Najdlhšie sa čaká na operácie bedrových kĺbov, ktoré sú aj najdrahšie. Nemocnice si musia endoprotézy najprv kúpiť. Úhrada poisťovňou im však nepokryje všetky náklady - napríklad nie je v nich zahrnutý samotný operačný zákrok, ošetrovateľská starostlivosť, rehabilitácia a lieky.
V Ružinove ortopédi hovoria, že pacienti považujú čakanie dlhšie ako jeden rok za neúnosné. S požiadavkami na urýchlenie operácie sa obracajú na lekárov v ambulanciách, na riaditeľstvo nemocnice alebo ministerstvo zdravotníctva. Pacienti sa však na operácie zapisujú vo viacerých nemocniciach naraz. Očný chirurg profesor Peter Strmeň sa stretol s tým, že pacient sa na operáciu zapísal, kým však na neho v Bratislave došiel rad, dal si oko operovať v Košiciach. Podobné skúsenosti majú viacerí lekári.
INGRID DROZDÍKOVÁ