"Po návrate z dovolenky - a niektorí už skôr - sme si v pošte našli výplatné listiny so zníženým úväzkom a platom o 20 percent nižším. Nižší plat bol daný spätne už za jún, hoci na schôdzach nám ho ohlásili až na júl," hovoria pracovníčky Katedry liečebnej pedagogiky. "Nepodpisovali sme žiadne nové zmluvy, vedenie s nikým osobne nerokovalo, ani nebol dohodnutý splátkový kalendár."
Ich plat poklesol v priemere o 3- až 5-tisíc korún. "Naše pracovné povinnosti sa však nijako neznížili. Už dnes učíme vyšší počet hodín, ako káže norma." Zamestnanci fakulty sa obávajú, že pri malých úväzkoch a odchode zamestnancov zamestnaných na dohodu nebudú vedieť zabezpečiť výučbu.
Dekan fakulty Oto Majzlan aj rektor Univerzity Komenského František Gahér argumentujú nízkou dotáciou od ministerstva školstva. "Oproti vlaňajšku sme dostali o 78 miliónov korún menej, čo sa prejavilo v nižších prostriedkoch najmä na energie a na mzdy. Z nich boli ešte na Pedagogickej fakulte uhradené aj mzdy za december 2003 - išlo o starý, niekoľko rokov prenášaný dlh," povedal Gahér. Zo zvyšku vyšlo fakulte zhruba na 80 percent tarifných miezd.
Gahér sa posťažoval i na systém štátnej pokladnice, ktorý vstúpil do platnosti 1. júla. "Umožňuje uvoľňovať prostriedky iba do výšky limitu, nemôžeme ísť do deficitu. A keďže ešte nie je dostatočne zabehaný, spôsobil meškanie vyplácania miezd." Podobné problémy majú podľa neho aj ostatné fakulty UK. "Aj keď nie také závažné, že by museli krátiť tarifné mzdy."
Milan Vachula z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy si myslí, že dekan fakulty pri znižovaní platov nepostupoval správne. "Je to prinajmenšom neobvyklé. Plat je výsledkom dohody oboch strán."
Poškodení zamestnanci sa podľa Vachulu môžu obrátiť na súd. Myslí si, že uspejú. Zatiaľ má informácie, že o tom uvažujú dvaja. K výhradám proti štátnej pokladnici povedal: "Dekan aj rektor sa stavajú do pozície, že ich štátna pokladnica nepustí, čo je na jednej strane pravda, ale na druhej ostatné fakulty našli spôsob, ako to vyriešiť."
SOŇA REBROVÁ