Pred referendom čakali Venezuelčania hodiny v rade, aby mohli hlasovať. Po referende väčšina z nich oslavovala Chávezovo víťazstvo. FOTO - REUTERS
Väčšina obyvateľov Venezuely v referende hlasovala za prezidenta Huga Cháveza. Opozícia nesúhlasí a hovorí o podvodeAj Venezuela prežila cez víkend svoj hurikán. Nebol to však prírodný živel, ktorý zabíjal a pustošil ako na Floride. Bola to politická víchrica, ktorá po sebe zanechala hlboko rozdelenú spoločnosť. Volá sa hurikán Hugo a svoju domovinu len tak neopustí.
Oficiálne to vyhlásila Národná volebná komisia - venezuelský prezident Hugo Chávez ostáva v úrade do konca riadneho šesťročného mandátu, teda do januára 2007. V nedeľňajšom referende si to želalo 58 percent Venezuelčanov. Naopak 42 percent chcelo jeho odstúpenie a do tridsiatich dní nové prezidentské voľby.
Chávez je spokojný a hovorí o "veľkom víťazstve". Upokojili sa aj energetické trhy a cena ropy, ktorú neistota z vývoja v krajine piateho najväčšieho vývozcu vyhnala do rekordných výšok, po zverejnení výsledku klesla.
Opozícia však prehru nepripúšťa a hovorí o masovom podvode. "Zhromaždíme dôkazy, aby sme Venezuele a svetu dokázali, že bol spáchaný podvod proti vôli ľudu," povedal na tlačovej konferencii vodca opozície Henry Ramos Allup.
Bol to tretí pokus zbaviť sa kontroverzného prezidenta, ktorý má kritikov medzi podnikateľmi, odborármi, opozičnými politikmi, v cirkvi či v médiách. Po puči, ktorý v roku 2002 odstavil Cháveza na 48 hodín, a generálnom štrajku to bol tento raz legálny pokus, ktorý mal oporu vo venezuelskej ústave. A najväčší ohlas medzi ľuďmi.
Úradníci dvakrát predĺžili čas hlasovania. Mnohí Venezuelčania čakali v rade šesť až desať hodín. Doniesli si stoličky, jedlo a vyzbrojili sa trpezlivosťou. Podľa španielskeho denníka El Mundo bola volebná účasť 80-percentná, čo je dvojnásobok oproti posledným prezidentským voľbám v roku 2000.
Tí chudobnejší, a tých sú vo Venezuele dve tretiny, hlasovali väčšinou pre svojho hrdinu. Niekoľko miliónov z nich má vďaka Chávezovi prvýkrát prístup do zdravotníckeho systému, milión ďalších sa v školách, ktoré ich prezident zriadil, naučili čítať a písať. Tým neprekáža autoritatívny štýl, podozrenia z korupcie a mizerná hospodárska politika, ktorá ženie opozíciu.
"Bola to najväčšia volebná účasť, akú som kedy videl," povedal jeden z medzinárodných pozorovateľov, bývalý americký prezident Jimmy Carter. Na zmierenie v krajine to podľa neho stačiť nebude. Spoločnosť ostáva ďalej rozdelená na chávezovcov a antichávezovcov. Hurikán Hugo Venezuelu tak rýchlo neopustí.
MIRIAM ZSILLEOVÁ