Aj vo Francúzsku sa začali dovolenky deliť na celé leto a na mnohých miestach sa preto už pracuje aj v auguste. Podľa denníka Le Parisien sa to "postihnutým" dokonca páči.
Priemerné trvanie naraz vybranej dovolenky je teraz len šestnásť dní, mesiac v kuse je stále vzácnejší. August síce stále zostáva hlavným dovolenkovým obdobím, ale už ho dosť doháňa júl a rastie aj obľuba septembra, keď už nie sú v turistických oblastiach také návaly a navyše sú nižšie ceny.
Kratšiu dovolenku si tento rok zobrali aj členovia vlády, ktorých na to vyzval prezident Jacques Chirac. Ten sa uspokojil s dvoma týždňami na ostrove Réunion v Indickom oceáne. Premiér Jean-Pierre Raffarin jeho prianie, aby si ministri zobrali "krátku dovolenku, vyplnenú štúdiom", doplnil pokynom, aby boli schopní byť v prípade potreby do dvoch hodín v Paríži.
Francúzskych politikov totiž stále straší prízrak minuloročného leta, keď pre tropické horúčavy zomrelo 15 000 ľudí. Vládu potom kritizovali, že zaspala. Chirac ani neprerušil dovolenku v Kanade.
Tento rok je počasie vo Francúzsku milosrdnejšie. Podľa odborníkov, ktorých cituje Le Parisien, je to aj jeden z dôvodov, prečo sa tí, ktorí v auguste - či už dobrovoľne, alebo nedobrovoľne - zostávajú v práci, nijako obzvlášť nesťažujú. Hlavným dôvodom je však menej stresu. Odpadajú večné zápchy v uliciach, človek nemá stále za chrbtom šéfa, vládne väčšia uvoľnenosť, vo vzduchu je akási vôňa prázdnin.