Delegáti irackej národnej konferencie hlasujú o návrhu vyslať do Nadžafu delegáciu. FOTO - ČTK, AFP
Viac ako tisíc delegátov sa nerozprávalo o budúcnosti Iraku, ale o horúcej súčasnosti: o Nadžafe. Agentúry sa len okrajom zmienili, že irackí muži a ženy (tvorili 25 percent osadenstva) pripravovali dokumenty o ekonomike či ľudských právach. Nehovorili o tom, že všetkých delegátov zvolili v regionálnych hlasovaniach.
Príliš si nevšímali ani to, že spolu sedeli pri čaji muži so západným vzdelaním s kmeňovými lídrami a na konferencii hovorili zahalené ženy aj delegátky v kostýmoch. Pritom pôvodne mala konferencia byť práve o tom: mala ukázať, že Irak je na dobrej ceste a Iračania vedia napriek rozdielom spolu diskutovať.
Pre Muktadu Sadra a udalosti v Nadžafe však idylka netrvala dlho. To, čo nastalo, bol reálnejší obraz Iraku. Asi sto delegátov konferenciu načas opustilo, niektorí na seba vykrikovali. Jednu z delegátok, ktorá hovorila, že za situáciu v Nadžafe nemôžu americké kanóny, umlčali. Prítomní reportéri hovorili o chaose.
Aj keď napokon delegáti dospeli k vyhláseniu, ktoré žiada Sadra, aby zložil zbrane, neznamená to, že všetci stoja za vládou. Vláda je totiž pripravená zabezpečiť pokoj zbraní aj násilím.
Hlavne šíiti, ale aj mnohí sunniti si nemyslia, že spôsob, akým rieši situáciu v Nadžafe premiér Alláví je vhodný. Hoci žiadajú koniec násilností, Sadra považujú za svätého muža, na ktorého sa nevzťahujú pravidlá bežné pre obyčajných smrteľníkov a militantov. To sa týka aj svätyní v Nadžafe.
Pozorovatelia hovoria, že na konferencii sa prejavili rozpory medzi jednotlivými irackými frakciami a naplno sa odhalili odporcovia premiéra Allávího. Tvrdia tiež, že napriek neprítomnosti Sadra sa naplno preukázala sila šíitov. Po tom, čo pohrozili bojkotom konferencie, začalo sa reálnejšie hovoriť o Nadžafe a zmiernili sa aj tvrdé slová vlády.
Aj keď konferencia vyzerala skôr ako orientálny bazár, Američania aj vláda hovoria, že je to významný krok k demokratizácii Iraku. Mnohí delegáti to však spochybnili. Zo stočlennej rady, ktorá má z konferencie vzísť, bolo 19 miest už obsadených. Dostali ich členovia bývalej irackej vládnej rady - teda ľudia dosadení Američanmi.
JANA MIKUŠOVÁ