Odhodlanie hladovkárov lámu grilovaním

Izraelská väzenská služba je rozhodnutá zastaviť hladovku palestínskych väzňov všetkými možnými prostriedkami. Od nedele hladujúcim asi 1700 palestínskym väzňom vraj hrozí psychologická vojna. Najprv prišli o svoje výhody: z ich izieb zmizli televízory, .

Palestínske ženy s fotografiami väzňov. FOTO REUTERS

Izraelská väzenská služba je rozhodnutá zastaviť hladovku palestínskych väzňov všetkými možnými prostriedkami. Od nedele hladujúcim asi 1700 palestínskym väzňom vraj hrozí psychologická vojna. Najprv prišli o svoje výhody: z ich izieb zmizli televízory, nedostávajú noviny ani nesmú prijímať návštevy.

Nasledovať môže pre hladovkárov mimoriadne kruté opatrenie: dozorcovia budú pre ich celami opekať mäso či iné pochúťky. Táto taktika je podľa hovorcu väzenskej služby Ofera Lefera bežná všade vo svete. Najčastejšie sa však uplatňovala pri hromadných hladovkách vo väzniciach v Severnom Írsku. Izraelský denník Maariv napísal, že v niektorých väzniciach s ňou už začali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Väzňom tiež zhabali cigarety, cukríky a soľ. Ukrývali si ju, aby si počas hladovky zabezpečili dostatočný príjem minerálov a vydržali dlhšie vzdorovať.

Palestínski väzni požadujú zlepšenie svojich životných podmienok, ukončenie podľa nich ponižujúcich osobných prehliadok a lepší prístup väzenského personálu. Izrael tvrdí, že podmienky vo väzeniach zodpovedajú medzinárodnému štandardu. V izraelských väzniciach je podľa ľudskoprávnej organizácie Be Tselem sedemtisíc palestínskych väzňov: od bežných kriminálnikov po ľudí, ktorí podľa židovského štátu predstavujú bezpečnostné riziko. Mnohí sú vo väzniciach bez oznámenia obvinenia či rozsudku.

Izrael tvrdí, že súčasná hladovka je dielom Hamasu a Islamského džihádu, ktoré ju chcú zneužiť na rozpútanie násilností na palestínskych územiach. Hladujúcich podporil aj palestínsky predák Jásir Arafat. Podľa pozorovateľov tak chce odvrátiť pozornosť od súčasnej krízy v palestínskom vedení a nečinnosti v otázke reformy bezpečnostných zložiek.

SkryťVypnúť reklamu

V pásme Gazy sa včera oslobodenia väzňov domáhalo asi 3000 ľudí. Abú Muhammad, hovorca Brigád mučeníkov od al-Aksá, radikálnej skupiny napojenej na Arafatovo hnutie Fatah, podľa AP povedal, že jeho skupina plánuje únosy izraelských vojakov, ktoré hodlá vymeniť za palestínskych väzňov.

(mik, reuters,čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 10 497
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 437
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 900
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 513
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 542
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 539
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 314
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu