Včera sa bojovalo aj v šíitskych štvrtiach Bagdadu. Iračania oslavujú na horiacom americkom tanku.
FOTO - REUTERS
Delegácia irackej národnej konferencie chce dohodnúť mier s Muktadom Sadrom. Toho chránia šíiti z celej krajinyNADŽAF, BAGDAD - Do Nadžafu, kde sa podľa svedkov sporadicky strieľa, smeruje delegácia irackej národnej konferencie. Chce dohodnúť prímerie s milíciami šíitskeho duchovného Muktadu Sadra.
V meste sa medzitým pripravujú na konečný útok. Pripravení sú vraj Američania, ale aj šíiti. V okolí posvätných miest - mešity imáma Alího a cintorína, kde sa Sadrovi ľudia schovávajú, sa zhromaždili civilisti. Ako živé štíty chcú zabrániť útoku.
Delegácia národnej konferencie by mala do Nadžafu doraziť dnes ráno. Vedie ju Husajn Sadr - americký spojenec a príbuzný vodcu šíitskeho povstania Muktadu Sadra. Chce mu odovzdať odkaz asi tisícky Iračanov, ktorí tvoria národnú konferenciu. Znie: ukončite povstanie a opustite mešitu imáma Alího. Tiež mu navrhne, aby sa jeho milície premenili na politickú stranu.
Podobné požiadavky mala aj vláda. V piatok sa zdalo, že Sadr chce o nich minimálne rokovať, a vyzeralo to, že prímerie je blízko. Takýto stav trval len niekoľko hodín. Od soboty sa opäť bojuje.
Do Nadžafu sa blížia aj tisícky šíitov z celého Iraku. Zhromažďujú sa pri mešite imáma Alího. Spievajú, tancujú a protestujú proti premiérovi Allávímu. Mnohí vyhlasujú, že chcú byť živými štítmi. "Ľahnem si na zem pred tanky alebo budem zabíjať Američanov za Sadra a Nadžaf," cituje Reuters tridsiatnika Fadila Hamída.
Očakáva sa totiž ďalší útok na Sadrove pozície. "Sú tu, aby Američania neútočili na mešitu imáma Alího," hovorí o živých štítoch Ahmed Šaibání, Sadrov hovorca.
Americké aj iracké jednotky majú stále príkaz posvätné miesta neohrozovať. V nedeľu však vraj mešita dostala zásah. Jej vážnejšie poškodenie alebo zničenie by pre americký imidž v moslimskom svete znamenalo katastrofu.
Američania, ktorých tanky sa k mešite pomaly približujú, chcú, aby ju prípadne atakovali iracké jednotky. Medzi irackými vojakmi sa však začína rozmáhať dezercia.
Prísun informácií z Nadžafu komplikuje rozhodnutie Iračanov, aby mesto opustili novinári. Zdá sa, že zostať budú môcť len "zakotvení reportéri" - teda novinári, ktorí sú pričlenení k vojenským jednotkám. Rozhodnutie irackej vlády odôvodnené bezpečnostnou situáciou kritizovali medzinárodné novinárske organizácie.
Včera údajne uniesli ďalšieho novinára - Micaha Ganera. Ganer, ktorý má americké aj francúzske občianstvo, a jeho tlmočník zmizli v okolí mesta Nasíríja.
Boje včera pokračovali aj v Bakúbe, Fallúdži a šíitskej štvrti Bagdadu, kde militanti údajne zničili americký tank.
(mik, reuters)