Zásobníky s ropou v Číne. V krajine, v ktorej sa veľmi rýcho oživuje priemysel i obchod, prudko rastie i dopyt po rope. Ponuka je blízko svojich maxím a denne ju ohrozujú sabotáže na ropné zariadenia. FOTO - TASR
CHICAGO, LONDÝN - Ceny ropy sa v USA v piatok vyšplhali na nové rekordné maximum už po desiaty raz za 11 dní. Bezprostredným dôvodom boli obavy o svetové dodávky po explózii v tretej najväčšej rafinérii v USA patriacej firme British Petroleum v štáte Indiana. Pri výbuchu továrne, ktorá na trh dodáva 420-tisíc barelov ropy denne, boli ľahko zranení traja ľudia.
Septembrové kontrakty na ropu na newyorskej komoditnej burze sa v piatok predávali o 1,08 dolára drahšie po 46,58 dolára za barel. Bola to najvyššie zatváracia hodnota v 21-ročnej histórii burzy, pričom aktívnymi kupujúcimi boli najmä špekulatívni investori. Cena tradičnej lacnejšej severomorskej ropy Brent v Londýne vzrástla o 1,59 dolára na 43,88 dolára za barel. Spolu s ropou sa zvyšovali aj ceny benzínu a vykurovacieho oleja. Septembrové kontrakty benzínu v New Yorku stúpli o 4,87 centa na 1,3468 dolára za galón a dodávky vykurovacieho oleja o 2,35 centa na 1,2145 dolára za galón.
Za vysokými cenami boli opäť obavy z ďalších sabotáží na irackých ropovodoch a rastúci dopyt v Číne. Obavy vyvolávajú aj sociálne nepokoje vo Venezuele, kde cez víkend prebiehalo referendum o osude prezidenta Huga Cháveza. Už dlhšie než dva roky sužuje Venezuelu politická kríza. Spoločnosť je rozdelená na dva tábory - prívržencov prezidenta a jeho kritikov, ktorí ho vinia z ekonomických neúspechov a nestability v krajine. Obchodníci sa boja , že nepokoje v dôsledku volieb by mohli spustiť podobný štrajk ropných zamestnancov, aký ohrozoval produkciu ropy vo Venezuele dva mesiace v roku 2003.
Obavy z útokov na ropovody v južnom Iraku zasa naštartovali americké vojenské sily, ktoré podnikajú v Iraku ofenzívu s cieľom rozdrviť šíitsku armádu v Nadžafe. Práve tieto zariadenia sú pre export ropy z Iraku kľúčové. (tasr, čtk)
Irak odložil spojenie ropovodov
BAGDAD - Iracký export ropy dosahoval v piatok stále len polovicu svojej normálnej hodnoty. Nestabilita v dôsledku protiamerického povstania zabránila znovuotvoreniu hlavného ropovodu, ktorý zásobuje terminály v zálive.
Produkciu odoberal len jeden tanker, a to denne 888-tisíc barelov ľahkej ropy z Basry. Potenciál irackého exportu predstavuje podľa expertov 1,8 milióna barelov denne. Vývoz ohrozil pred vyše týždňom sabotážny útok na väčší ropovod spájajúci južné ropné polia s dvoma mimopevninskými terminálmi. Menší z dvoch ropovodov je v prevádzke a väčší bol po minulotýždňovom útoku opravený. Úrady však ich spojenie v sobotu znemožnili po správe, že armáda verná šíitskemu duchovnému Muktadovi as-Sadrovi by si ho mohla vybrať za cieľ.
Sadrova armáda prisahala, že útok na irackú ropnú infraštruktúru bude odvetou na americkú ofenzívu. (tasr)