Tajomníčka britskej ambasády Wendy Roebucková a fotograf Nagel Davison pri predkladaní svojej vízie pohľadu na súčasnú Bratislavu.
FOTO - LUCIA BENICKÁ
Už týždeň v uliciach Bratislavy, Popradu a Košíc zaznamenávajú realitu Slovenska traja mladí fotografi z Veľkej Británie. Ich dvojtýždenný rezidenčný pobyt je súčasťou veľkolepého medzinárodného projektu Crossroads for ideas, Križovatky nápadov, ktorú začiatkom tohto roka iniciovala Veľká Británia smerom k novým členským štátom EU.
Výstava fotografií je jednou z aktivít projektu organizovaných na Slovensku, akými bol napríklad júnový Big žúr - noc na brehu Dunaja venovaná britskej a slovenskej tanečnej hudbe, či Britský filmový festival, ktorý bude prebiehať v bratislavských kinách v októbri. Anglicko očami Slovenska a Slovensko očami Anglicka je pracovný názov fotoprojektu, ktorý podporuje britská ambasáda a Britská rada v Bratislave, odbornú garanciu vedie popradský Dom fotografie.
Myšlienkou projektu bolo vytvoriť fotografické mosty medzi tromi slovenskými a troma britskými regiónmi. Most medzi Bratislavou a severoanglickým Sunderlandom tvorí umelecká dvojica Silvia Saparová & Martin Varholík a Nagel Davison, región v oblastiach Popradu a Welsu spája Robo Kočan a Lisa Davis, oblasť Košíc a škótskeho Edinburghu konfrontuje Tomáš Agat Blonski a Catriona Grant.
"Projekt mal pôvodne dokumentovať jednotlivé regióny, ale po konzultácii s organizátormi sme pozmenili koncepciu. Projekt má za cieľ vytvoriť výtvarnú fotografickú víziu o prostrediach, v ktorých sa títo ľudia nachádzajú. Tvorivé rezidenčné pobyty vedú k napĺňaniu určitých výtvarných a fotografických ambícií, ale fotografi zároveň referujú o regiónoch, v ktorých práve pôsobia," hovorí pre SME kurátorka projektu a riaditeľka Domu fotografie Lucia Benická.
Autori si vyberali špecifické témy blízke prostrediu aj vlastnej tvorbe, Lisa Davis napríklad panelákovú architektúru ako symbol postkomunistickej krajiny, Varholík a Saparová mapovali prostredie a portét ľudí okolo Nagela Davisona v Sunderlande. "Ja sa koncentrujem na miesta, kde urbanistický rozvoj zasiahol historické lokality mesta, ako je židovská štvrť Bratislavy pod Hradom. Je to časť, ktorá stále existuje, ale nie je tým, čím bola v minulosti. A ja ju chcem cez fotografie miest, ktoré už neexistujú, obnoviť. Zameriavam sa aj na oblasti novej zástavby, ako je napríklad lokalita pri Dunaji, kde sa stavia nový most a staré budovy tam stále existujú, teda na kontrast starého a nového v Bratislave," vysvetľuje svoju autorskú koncepciu Nagel Davison.
Výsledkom projektu budú výstupy, ktoré sa viažu na vlastnú produkciu autorov, s pestrosťou formátov, konceptov aj prístupov. Stanú sa súčasťou tohtoročného Mesiaca fotografie, ktorý sa bude už tradične konať v novembri v Bratislave.
Viac informácií na www.crossroadsforideas.co.uk .