tov a prítomných ruských mierotvorcov. Zákonodarci teraz požadujú odchod Rusov, ktorí sú v oblasti od roku 1992, uviedla agentúra AFP.
Incident sa odohral deň po tom, čo si niekoľko mesiacov trvajúce napätie medzi Gruzínskom a Južným Osetskom vyžiadali prvé ľudské životy. "(Útok) bude mať široké medzinárodné dôsledky. Odvetné opatrenia budú nasledovať," uviedla Burdžanadzeová.
Velenie ruských mierových síl však obvinenie z podielu na incidente odmietlo. Podľa vodcu juhoosetských separatistov Eduarda Kokojeva sa Gruzínsko snaží nájsť zámienku pre inváziu do oblasti.
Napätie medzi Gruzínskom a Južným Osetskom trvá už dlhší čas. Ruskojazyčná provincia v roku 1990 jednostranne vyhlásila nezávislosť od Tbilisi. Gruzínsko to však neuznáva a aj z hľadiska medzinárodného práva formálne provincia zostáva súčasťou Gruzínska.
Začiatkom 90. rokov došlo v oblasti ku krvavému konfliktu medzi obyvateľmi Južného Osetska a Gruzíncami. V roku 1992 uzatvorili prímerie, na ktoré dohliadajú zmiešané rusko-juhoosetsko-gruzínske mierové sily. Po tom, čo gruzínsky prezident v tomto roku na jar oznámil svoj plán mierového zjednocovania všetkých "gruzínskych území", prepukli v oblasti nové nepokoje. Prvých mŕtvych si kríza vyžiadala v noci zo stredy na štvrtok, keď v prestrelke medzi Gruzíncami a Juhoosetcami zahynuli traja ľudia.
(čtk)