Informácie o Sadrovom zranení vyhnali do ulíc mnoho jeho prívržencov. FOTO - REUTERS
Sadr predložil niekoľko požiadaviek. Ak ich vláda splní, stiahne svoje milície z mesta. Sadr okrem iného žiada odchod Američanov aj irackých jednotiek z mesta a amnestiu pre svojich mužov. Chce tiež, aby kontrolu nad mestom prevzali náboženské inštitúcie.
Obe strany konfliktu vyhlasujú, že vyjednávania úspešne pokračujú. Sadr je ústretový: po Sadrovej intervencii prepustili únoscovia v Basre britského novinára Jamesa Brandona. Predtým sa vyhrážali, že ak Američania neopustia Nadžaf, zabijú ho.
Koalícia už so Sadrom raz uzavrela prímerie: v apríli tohto roka, keď sa začalo prvé šíitské povstanie. Sadrovi ľudia ho viac-menej dodržiavali. Všetko sa zmenilo v polovici júla, keď Sadr vyhlásil, že premiér Alláví je len pokračovaním americkej okupácie.
Duchovný, ktorý bol údajne zranený, je podľa agentúry AP stále obkľúčený v mešite imáma Alího. Iracká vláda však tvrdí, že Sadr je zdravý a zúčastňuje sa na vyjednávaniach. Sadrovi hovorcovia však spochybňujú Sadrovo miesto pobytu. Hovoria, že v mešite už nie je.
Podľa agentúr je v Nadžafe v porovnaní s predchádzajúcimi dňami relatívny pokoj. Novinári, ktorí sú v meste, hlásia, že Sadrovi milicionári sú dobre naladení, majú dostatok jedla aj zásob. Horšie sú na tom civilisti, ktorým sa nepodarilo z mesta utiecť.
V šíitských mestách na juhu Iraku včera pokračovali niekoľkotisícové zhromaždenia odsudzujúce udalosti v Nadžafe a premiéra Allávího.
Američania včera útočili aj na sunnitské mesto Fallúdža. Cieľom útoku boli pravdepodobne tamojší militanti. Iracké zdroje však uvádzajú štyri civilné obete, z nich dve deti.
Komplikovaná situácia v Nadžafe podľa Iračanov nezmarí ich plány zvolať na zajtra rokovanie takzvanej národnej konferencie, ktorá má vymenovať dočasnú radu. Na rokovanie príde takmer tisíc delegátov zastupujúcich iracké etnické a a náboženské skupiny. Zvolia stočlennú dočasnú radu. Tá bude dohliadať na dočasnú vládu: môže vetovať jej rozhodnutia, bude schvaľovať rozpočet a vymenúvať nového premiéra a prezidenta. Miesto konania už raz odloženej konferencie je prísne tajné. Niektorí delegáti spájajú súčasnú situáciu v Nadžafe so snahou šíitov bojkotovať konferenciu.
Do Bagdadu včera priletel nový osobitný vyslanec OSN pre Irak Ašraf Džahángír Kází. Svetová organizácia nemala v krajine zastúpenie od októbra, keď generálny tajomník OSN z bezpečnostných dôvodov nariadil stiahnutie všetkých pracovníkov. Prvou úlohou Kázího tímu bude pomoc pri zajtrajšej národnej konferencii.
(mik, reuters)