Dvadsaťpäťčlenný tím vymenoval s dvojtýždňovým predstihom, ustál tlak veľkých a posilnil pozíciu malých krajín. Miliardy, ktoré Európska únia spravuje, zveril do rúk nováčikom z nových členských krajín a sám si ponechal dôležité oblasti. Jasnejšie to už povedať nemohol: chcem byť silným a nezávislým predsedom.
Nová komisia nebude mať superkomisára, tak ako to chcelo Nemecko. Z jeho komisára však urobil jedného z piatich podpredsedov eurokomisie a na mieru mu ušil nový rezort. Günther Verheugen bude mať na starosti priemysel a dôležitú koordináciu konkurencieschopnosti európskych krajín. Kancelár Schröder musel byť spokojný.
Na prázdno vyšli aj Francúzi a Briti, ktorí poškuľovali po najvplyvnejšom poste komisára pre hospodársku súťaž. Barroso im však zarezervoval iné dôležité rezorty: Francúz Jacques Barrot dostal dopravu a bude podpredsedom komisie. Brit Peter Mandelson bude mať na starosti zahraničný obchod. Dodržiavanie pravidiel hospodárskej súťaže tak bude prekvapujúco strážiť žena a Holanďanka - Neelie Kroesová-Smitová.
Barroso posilnil postavenie malých krajín: vnútorný trh, ktorý patrí do A kategórie, dostalo Írsko a jeho exminister financií Charlie McCreevy. Benita Ferrerová-Waldnerová z Rakúska bude mať na starosti zahraničné vzťahy.
Miliardy euro, ktoré Európska únia spravuje zveril predseda komisie nováčikom: regionálnu politiku bude spravovať Danuta Hübnerová z Poľska a peniaze v rozpočte bude mať na starosti Dalia Grybauskaitéová z Litvy. Siim Kallas z Estónska bude jediným zástupcom nových členských krajín na podpredsedníckom poste.
Nový šéf komisie sa neupokojil len s pozíciou manažéra. Dve dôležité oblasti bude koordinovať sám: lisabonskú stratégiu, ktorá má z Európy do roku 2010 urobiť najvyspelejšiu ekonomiku sveta, a zahraničnú politiku, slabé miesto únie.
Barroso pochopil, že nestačí, aby komisia dobre fungovala. Musí sa vedieť predať: jeho pravou rukou v komisii sa preto stala uznávaná komisárka Margot Wallströmová zo Švédska, ktorá bude mať na starosti komunikáciu s verejnosťou.
Prvú vážnu skúšku Barroso zvládol k spokojnosti médií i členských krajín. Určite s výnimkou Slovenska. "Je to skôr priemer, sociálne veci spadajú skôr do politiky členských krajín. Ale, samozrejme, komisár pre kultúru má ešte slabšiu váhu," povedal pre ČTK anonymný zdroj z komisie, keď komentoval váhu českého eurokomisára Vladimíra Špidlu. Horšie na tom bude podľa tohto zdroja už iba Ján Figeľ.