ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS
WASHINGTON - Dlho očakávané umiestnenie akcií internetovej firmy Google na burze sa tesne pred jeho začiatkom prekvapujúco zdramatizoval. Zakladatelia firmy priznali, že ich rozhovor v časopise Playboy by mohol byť považovaný za porušenie pravidiel, ktorými sa riadia podobné burzové udalosti.
Porušenie pravidiel
Google americkej Komisii pre cenné papiere oznámil, že by mohol byť požiadaný, aby odkúpil späť akcie, ktoré v rámci primárnej ponuky predá. To znamená, že si uvedomuje problémy. Ak by to bola pravda, celá akcia by tým stratila zmysel, pretože Google ide na burzu preto, aby získal peniaze.
Zakladatelia Google Sergey Brin a Larry Page poskytli rozhovor v najnovšom čísle časopisu Playboy. Tým na seba upútali pozornosť burzovných orgánov, pretože riaditelia firiem nemôžu tesne pred uvedením nových akcií na trh s investormi nijako komunikovať, aby ich neovplyvnili.
Google chce predať časť svojich akcií a rád by za ne získal až 3,3 miliardy dolárov (vyše 100 miliárd korún). Záujemcovia o akcie podávali v minulých dňoch predbežné ponuky a včera o tretej stredoeurópskeho času sa začala aukcia. Na základe jej výsledkov by mal Google na budúci týždeň určiť cenu, za ktorú akcie investorom predá.
Bohatí googleri
Nálada na burze bola tesne pred emisiou veľmi zmiešaná. "Akcie Google sú skvelá príležitosť." "Tých cenných papierov by som sa nedotkol ani sterilizovanou tyčou," od burziánov bolo počuť heslá obidvoch typov. Aj keď pozitívne prevažovali, nad emisiou viseli otázniky, niektoré zámery totiž investorov prekvapili. Page a Brin napríklad neplánujú majiteľom akcií umožniť podiel na vedení firmy. Otázky vyvolal aj plán predať akcie tzv. holandskou dražbou.
Napriek všetkým problémom je emisia Google veľmi očakávaná a analytici predpokladajú, že sa firme podarí plánovaných asi 3,3 miliardy dolárov získať. Biznis sféru teraz zamestnáva otázka, čo s tými peniazmi budú "googleri", ako sa hovorí pracovníkom firmy, robiť.
V súčasnosti je Google symbolizovaný predovšetkým svojou vyhľadávajúcou technológiou, ktorá je zrejme najlepšia na celom internete. Prevratným nápadom dua Brin-Page - riadiť stránky podľa počtu vyhľadaných odkazov na nich - sa už síce inšpirovali ďalší vývojári, náskok Google realizuje väčšinu ročných tržieb aktuálne vo výške 962 milióna dolárov a zisk okolo sto miliónov.
Služby ako porovnávač cien tovaru na internete Froggle či spravodajský robot News majú ambície, diskusné fórum pre pozvaných Orkut či denníkový server Blogger sú zasa dobré pre image. Ani jedno však Google neprináša zisky. Ak emisia "skapitalizuje" cenu Google na očakávaných 36 miliárd dolárov, mala by sa firma rýchlo vyšplhať na ročný zisk aspoň miliardy, aby plnila tradičný pomer trhovej kapitalizácie voči ročnému zisku.
(reuters, čtk)
Nápad za miliardy
Zakladatelia firmy od roku 1995 rozvíjali svoj "prevratný" spôsob hľadania na internete. Ich Google sa za deväť rokov stal jednoznačnou jednotkou internetu, synonymom pre hľadanie na internete, ktorý vstúpil do slovníka, a tiež firmou, o ktorej desatinu uvedenú na burze sa investori pobijú.
Na začiatku bol BackRub. Vyhľadávajúci systém, predchodca Google, vznikol asi rok po tom, čo sa v marci 1995 Brin s Pageom zoznámili na Stanfordovej univerzite. Odvtedy, čo Brin s Pageom v polovici roku 1998 premenili BackRub na Google, sa príbeh podobá modernej verzii rozprávke o Popoluške. V septembri 1998 začali so štyrmi zamestnancami podnikať v garáži, o 20 mesiacov neskôr mali 25 miliónov USD od investorov a vyhľadávač riešil 18 miliónov otázok denne. Zatiaľ čo okolo Google vtedy praskla technologická bublina, firma rástla. V súčasnosti prehľadáva 4 285 199 774 webových stránok a ide na burzu. Podľa analytikov poblázniť trh, podľa Pagea a Brina nastal čas, keď by do firmy mali prísť manažéri a premeniť časť ich vízií a potenciálu Googlu na ekonomické výsledky.