mu polroku zisk narástol o 153 percent. Rast zisku nie je len dôsledkom januárového zníženia dane z príjmu - o 83 percent totiž narástol aj zisk pred zdanením.
Slovnaft má na Slovensku vyše tristo čerpacích staníc. Polročné tržby sa oproti vlaňajšiemu polroku zvýšili o takmer desatinu a vyšplhali sa k 36 miliardám korún. Vedenie rafinérie odôvodnilo rýchlo rastúce zisky zvyšovaním efektívnosti výroby a synergickým efektom spolupráce s materskou spoločnosťou MOL. Pozitívny vplyv na hospodárenie mali podľa Slovnaftu aj vyššie tzv. crack spready palív. "Crack spread je múdry výraz pre rozdiel medzi cenou produktu a cenou ropy," vysvetľuje komoditný analytik firmy Colosseum Jiří Šťastný. "Z vyjadrenia Slovnaftu vyplýva, že výstupná cena rástla rýchlejšie ako vstupná," dodal.
Maďarská petrochemická skupina MOL, do ktorej patrí aj Slovnaft, priznala, že v 2. štvrťroku profitovala najmä z vysokých rafinačných marží a stúpajúcich cien ropy, pričom pre zvyšok tohto roka očakáva, že ceny zostanú na vysokých úrovniach. Pod zisky skupiny MOL sa v druhom štvrťroku z dvoch tretín podpísal Slovnaft.
Bratislavská rafinéria tvrdí, že vysokými cenami benzínov a nafty trpí jej maloobchodný predaj, ktorý v druhom štvrťroku oproti rovnakému obdobiu vlaňajška poklesol. Vyššie maloobchodné ceny a zlé počasie pre dovolenkárov znížili dopyt po benzínoch s oktánovými číslami 98 a 91. Dušan Valúch zo Slovnaftu tvrdí, že znížený dopyt pocítila aj konkurencia.
Napriek nižšiemu predaju sa tržby z predaja zvýšili - v druhom štvrťroku o 12 percent. Motorom rastu tržieb bol podľa Slovnaftu predovšetkým vyšší dopyt na českom trhu z dôvodu plánovanej odstávky domácich rafinérií v Litvínove a Kralupoch a vysoký dopyt po motorovej nafte s ultranízkym obsahom síry na poľskom, rakúskom a nemeckom trhu.
(tv, tasr)