FOTO - ARCHÍV SME
"Na Slovensku už je skutočnosťou skupina takzvaných chudobných zamestnaných," hovorí viceprezident Konfederácie odborových zväzov Eugen Škultéty. Zneužívanie pracovnej sily podľa neho umožňuje predovšetkým Zákonník práce. Odbory ho pokladajú za nevyvážený, a to v prospech zamestnávateľov.
"Problémom Slovenska nie je Zákonník práce," hovorí štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý. Ten je podľa neho plne v súlade so všetkými relevantnými európskymi normami, ktoré sú "pomerne rozsiahle a prísne". Problémom je podľa neho to, že niektorí zamestnávatelia zákonník nedodržujú, a to najmä pri vyššej nezamestnanosti v regióne. "Aj preto je rast zamestnanosti najlepším nástrojom na ochranu zamestnancov," myslí si.
K zneužívaniu podľa Škultétyho dochádza napríklad "reťazením" pracovného pomeru na určitú dobu, prostredníctvom nadčasov či krátenia odpočinku. Vraví, že v stavebníctve je úplne bežné, že "zamestnanci, ktorí vykonávajú pre zamestnávateľa hlavnú činnosť, pracujú na živnosť. Dokonca to je tak ďaleko, že pracujú na živnosť do novembra a potom prácu strácajú".
Generálny riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení František Bruckmayer obvinenia zo zneužívania pokladá za nekonkrétne, aj keď "pokiaľ ide o zneužívanie zákonných noriem, nedá sa to úplne vylúčiť". No ani tu sa podľa neho nedá zovšeobecňovať.
Škultéty tvrdí, že zamestnávateľom nahráva aj vysoká miera nezamestnanosti či nízka cena práce. Strach zo straty práce je podľa neho najväčšou prekážkou odhalenia zneužívania.
"Rozdiel medzi hodnotou pracovnej sily na Slovensku a v EÚ sa, samozrejme, prejavuje aj v rôznych nekalých konaniach," pripúšťa šéf Poľnohospodárskeho zamestnávateľského zväzu Peter Valo.
Škultéty zamestnancov chápe, napriek tomu im odkazuje, že "je potrebné nájsť odvahu povedať", čo zamestnávateľ urobil, alebo mieni urobiť.
Beblavý pripomína, že jednotlivec je často voči zamestnávateľovi v slabšej pozícii, a preto "majú svoj význam odborové organizácie, ktoré si samy alebo v spolupráci so štátom dokážu vynútiť dodržiavanie zákona". "Slovenské odbory sa však už dávnejšie rozhodli, že radšej budú robiť veľkú politiku, ako brániť zamestnancov a bojovať za ochranu ich zákonom chránených záujmov na úrovni konkrétnych podnikov."
JOZEF ČAVOJEC