Autá stáli viac ako 56 miliónov a ministerstvo ich kúpilo formou rokovacieho konania bez zverejnenia. Využilo paragraf, ktorý hovorí, že výberové konania nie je potrebné zverejniť, ak "ide o uzavretie zmluvy na dodanie tovaru za zvýhodnenú cenu, ktorá je nižšia ako trhová cena a je platná len v určitom krátkom časovom období".
"Firma Autotip bola jedinou firmou, ktorá ministerstvu vnútra poskytla ponuku áut za zvýhodnené ceny," povedala Ľubomíra Miklovičová z tlačového odboru ministerstva. Autá nakúpili podľa nej so zľavou 21 percent a na každom ministerstvo ušetrilo 90-tisíc korún. "Preto sme použili rokovacie konanie bez zverejnenia. Okrem toho sme získali 12-percentnú zľavu na servisné prehliadky a 12-percentnú zľavu na nákup náhradných dielcov." Autá majú vraj oproti tým, ktoré používajú dnes, lepšie úžitkové vlastnosti a vyšší výkon motora. V porovnaní so Škodou Fabia Combi bol ponúknutý Opel Combi o 12-tisíc korún lacnejší.
V princípe by malo platiť, že nakladanie s verejnými prostriedkami by malo byť založené na transparentnosti, tvrdí prezidentka Transparency International Emília Sičáková-Beblavá. Najlepšia cena sa dá podľa nej určiť iba verejnou súťažou. "To je jediný spôsob, ako verejný orgán občanov presvedčí, že postupoval najvhodnejšie, pretože podľa prieskumov sa najväčšie úspory ukazujú práve v tejto oblasti." Dodala, že viac ako polovicu peňazí na nákupy verejné orgány minú tak, že zákazku zadajú priamo a neurobia verejnú súťaž. "Tento trend nie je priaznivý." (sita, r)