Súdy rozhodli, že ako trest za hanobenie národa, rasy a presvedčenia musí Klein zaplatiť 15-tisíc korún, alebo ísť na mesiac do väzenia.
Lipšic svoju sťažnosť na porušenie zákona zdôvodnil tým, že najdôležitejšou slobodou každého demokratického štátu je sloboda prejavu. Prednedávnom KDH bránilo švédskeho kňaza, ktorý slovne zaútočil na homosexuálov a dostal za to vo Švédsku tiež mesiac väzenia.
Kleinov článok v týždenníku Domino efekt z roku 1997 bol reakciou na vystúpenie arcibiskupa Sokola v STV, v ktorom kňaz kritizoval premietanie filmu Miloša Formana Ľud verzus Larry Flynt v našich kinách. Pohoršili ho najmä plagáty, na ktorých bol predstaviteľ známeho vydavateľa pornografickej literatúry symbolicky ukrižovaný v ženskom lone.
V ostrej kritike Klein o Sokolovi napísal, že ako bývalý spolupracovník komunistickej ŠtB nemá právo na moralizovanie. Klein sa veriacich v článku pýtal, prečo neopustia organizáciu, v ktorej vedení je takýto človek. Viackrát pritom použil expresívne slová.
Pred súdom sa novinár hájil, že kritických reakcií na Sokola odznelo v tom čase v médiách veľa. "Ja som to len chcel povedať ostrejšie, tak, aby ho to zasiahlo a zapamätal si to," povedal Klein v roku 2001 pre týždenník Slovak Spectator.
Lipšic sa rozhodol podať návrh na Najvyšší súd na podnet Jána Hrubalu, vedúceho Odboru boja proti korupcii Úradu vlády. Navrhuje, aby Najvyšší súd prerušil trestné stíhanie a podal na Ústavný súd návrh, aby preskúmal súlad paragrafu trestného zákona o hanobení národa, rasy a presvedčenia s článkom ústavy o slobode prejavu.
"Samozrejme, cirkev rešpektuje právny systém, ale na druhej strane predsa len existuje etika v médiách a človek má právo na svoju dôstojnosť," hovorí na Lipšicov postup hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda. Nepredpokladá však, že cirkev bude protestovať. "Je to už veľmi dávno a netreba to otvárať."
(rp)
Syndikát novinárov sa obáva o slobodu prejavu
BRATISLAVA - Slovenský syndikát novinárov má výhrady k pripravovanému Trestnému zákonu. Za nebezpečný považuje paragraf, ktorý "predstavuje ohrozenie ústavného práva na slobodu prejavu a žurnalistiky".
Návrh spomína verbálny trestný čin. "Kto hrubo urazí, alebo ohovorí orgán verejnej moci pri výkone jeho právomoci, alebo pre tento výkon, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok," píše sa v ňom.
Syndikát sa obáva, že takéto znenie paragrafu by ohrozovalo najmä novinárov. Kritizuje aj to, že v minulosti už bol raz zo zákona vyškrtnutý a teraz sa ho snaží ministerstvo dostať späť. Zákon už v parlamente prešiel cez prvé čítanie. Poslanci o ňom budú ďalej rokovať už na jeseň.
Ministerstvo tvrdí, že syndikát nehovorí pravdu a že paragraf je pod iným číslom aj v súčasnom Trestnom zákone. "Nevraciame sa do doby komunizmu," ubezpečuje hovorca rezortu Richard Fides. Ministerstvo uznáva, že by v zákone nemali mať verbálne delikty až v takej veľkej miere. "Preto ak je toto sporné, tak to minister navrhne v parlamente vypustiť," povedal Fides.
"Ak sa to stane, my budeme absolútne spokojní," vyhlásil šéf syndikátu Peter Zeman. (rp)