a tento týždeň ho publikoval aj jemu blízky maďarský týždenník Szabad Újság.
Rozhovor, v ktorom spája vytvorenie autonómie v niektorých západoeurópskych krajinách s ozbrojeným bojom, vyvolal pozornosť aj v Maďarsku.
"Ak Duray chce, aby sme sa problematikou autonómie zaoberali, tak to musí otvoriť na predsedníctve," povedal pre SME Bugár. "Nikdy to však za tie roky neotvoril. Nie je dobrá metóda niečo otvárať cez médiá a nič nenavrhnúť na predsedníctve."
Autonómia podľa Duraya nikde nevznikla iba na základe politickej vôle. Myslí si, že jej vytvoreniu by možno mohol pomôcť medzinárodný politický tlak. Všetky európske autonómie podľa neho vznikli, až keď nebolo iné riešenie.
"Za autonómiou nemeckojazyčných Rakúšanov v južnom Tirolsku stoja medzinárodno-politické súvislosti a bombové atentáty. V pozadí baskickej autonómie v Španielsku musíme vidieť militantnú činnosť ETA," hovorí Duray. "V pozadí každej autonómie je možné vidieť ekonomický alebo politický tlak, či bojovú činnosť, prípadne ich kombináciu." Všetkým je však podľa neho jasné, že ak by sa ktokoľvek chopil zbrane v záujme zriadenia maďarskej autonómie v krajine susediacej s Maďarskom, musel by byť neúspešný.
Včerajšie vydanie najčítanejšieho maďarského denníka Népszabadság prinieslo reakcie niekoľkých maďarských politikov - aj zo susedných krajín. Podľa predsedu SMK Bélu Bugára je možné s Durayovými výrokmi súhlasiť, keďže militantné organizácie spomínal ako historický fakt, a nie ako nasledovaniahodný príklad. S politickou vôľou a rokovaním je možné mnohé veci vyriešiť, poznamenal Bugár.
"Miklós Duray má pravdu v tom, že pri vzniku autonómií v Európe občas zohralo rolu aj násilie. Ich rozhodujúca väčšina však vznikla po politických rokovaniach," povedal denníku štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí András Bársony.
"Posledný krok k autonómii je vždy legislatívny, ale musí mu predchádzať určitá politická cesta a tá je veľmi rozmanitá," povedal Duray pre SME. Autonómia podľa neho nie je v programe SMK, takže ani nemá vypracované metódy, ako by sa mala dosiahnuť. "Ak máte na zreteli všetky autonómie v Európe, každá súvisí s určitou nátlakovou situáciou. Tá nemusí byť fyzická, môže byť aj politická. V každom prípade nie je možné dosiahnuť autonómiu spôsobom, keď si sadnú dvaja, z ktorých jeden ju chce a druhý nie a dohodnú sa na jej vzniku. Žiadna takto nevznikla," povedal.
SMK by podľa neho mala zaujať k tejto veci jasné stanovisko. Sám takúto iniciatívu ešte nepredložil, lebo sa mu zdá, že pre ňu neprišiel čas, kým SMK nemá aspoň strednodobý politický program.
"Pojem autonómia vyvoláva v niektorých občanoch negatívne reakcie a obavy, tak nepoužívame toto slovo, ale slovo samospráva," hovorí Bugár. Na samospráve miest, obcí, vysokých škôl či kultúry podľa Bugára SMK pracuje, príkladom je vznik maďarskej univerzity v Komárne.
Autor: ROMAN KRPELANPETER MORVAY