Čo proti uštipnutiu či po uštipnutí hmyzom?

Nielen pre alergikov, ale pre každého, by malo byť samozrejmosťou, že do prírody - na horskú turistiku, bicyklovanie, k vode, na stanovanie, piknik či opekanie, sa vyberie patrične pripravený - najmä na útok komárov i kliešťov. Priťahuje ich krv, živia .

Nielen pre alergikov, ale pre každého, by malo byť samozrejmosťou, že do prírody - na horskú turistiku, bicyklovanie, k vode, na stanovanie, piknik či opekanie, sa vyberie patrične pripravený - najmä na útok komárov i kliešťov. Priťahuje ich krv, živia sa ňou.

Tento hmyz je nielen nepríjemne dotieravý, ale mnoho ráz spôsobuje i závažné ochorenia. Aké následky môže mať bodnutie komárom či kliešťom?

Komáre znepríjemňujú život najmä vo večerných hodinách a ich ataky sú najnebezpečnejšie v blízkosti vodných hladín. Mimoriadne svrbivé štípance komárov sa často hoja niekoľko dní. Závisí to aj od toho, či si ich vydržíme neškriabať, u detí je to neraz nemožné, a tak sa k štípancom pridruží i druhotná infekcia - hojenie nepríjemných červených "vyrážok" pripomínajúcich žihľavku často sprevádza opuch či zápal v mieste vpichu. Pri zvýšenej teplote nepodceňme návštevu lekára, možno bude nevyhnutná aj antibiotická liečba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kliešte sa nachádzajú najmä v blízkosti lesa, v tráve, nízkych porastoch a krovinách, ale aj v záhradách či na športoviskách v prírode. Prenášajú okolo 30 choroboplodných zárodkov. U nás je popri víruse kliešťovej encefalitídy najnebezpečnejšou baktéria lymskej boreliózy.

Kliešťová encefalitída sa ohlasuje bolesťami hlavy, horúčkou, slabosťou, až po príznaky zápalu mozgových blán a mozgu - je akútnym horúčkovitým ochorením, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Keďže každý štvrtý prípad kliešťovej encefalitídy spôsobuje dlhodobé zdravotné ťažkosti, ba môže mať až smrteľné následky, ochorenie treba brať vážne. Riešením je očkovanie.

Lymskú boreliózu spôsobujú pomalé vírusy, prejaví sa sústredeným červeným kruhom okolo miesta vpichu. Zaberajú na ňu antibiotiká, ale s liečbou netreba otáľať. Ak príznaky, ktoré sa prejavujú aj ako slabá chrípka, prehliadneme, môže prepuknúť aj po dlhých rokoch. Máva veľmi vážny priebeh a môže a môže skončiť i celkovým ochrnutím. Proti lymskej borelióze zatiaľ vakcína vyvinutá nebola.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa účinne brániť?

Dôležitá je prevencia - v domácej i dovolenkovej lekárničke treba mať repelentné prostriedky chrániace pred uštipnutím či po uštipnutí bodavým a hryzavým hmyzom.

Repelenty sa používajú na ochranu pred hmyzom, ale neničia ho, iba na určitý čas odpudzujú.

Pri pobyte vonku, v prírode používajte repelentné prípravky v spreji či v gélovej forme. Ľahko sa s nimi manipuluje. V miestnostiach môžeme umiestniť napríklad aj efektívny odpudzovač hmyzu. Jednoduchou prevenciou pred bodnutím hmyzom je i dostatočná dávka vitamínu B (zvlášť B1 - tiamín) alebo pivovarníckych kvasníc (Pangamin) či konzumácia cesnaku a cesnakových potravinových doplnkov.

Útok na komáre i kliešte súčasne

Účinné, ale i cenovo prístupné sú slovenské výrobky Repelent 2xK vo forme účinného spreja či gélu. Na mušku si berú komáre i kliešte zároveň. Majú až 4-hodinový účinok, nedráždia pokožku, odolávajú potu. Vhodné sú aj na citlivú detskú pleť. Pre prípad uštipnutia odporúčame chladivý sprej po uštipnutí, ktorý zmierni opuch a svrbenie. Poslúži i na prímorskej dovolenke pri nepríjemných dotykoch s medúzami a následným začervenaním popŕhlenej pokožky.

SkryťVypnúť reklamu

Poštípanie bodavým a hryzavým hmyzom sa dá obmedziť na minimum aplikovaním repelentov nielen na odhalené časti tela, ale aj na okraje čiapok a klobúkov, na rukávy, golier a spodnú časť trička či košele (nie z umelých vlákien), spodok nohavíc a topánky.

p Vyvarujte sa styku s podráždenou pokožkou, otvorenými ranami, odreninami, očami a sliznicami.

p Pri natieraní na tvár dodržiavajte aspoň 3-centimetrovú vzdialenosť od očí.

p Ak používate spreje, najskôr si ich nastriekajte na ruky a až potom naneste na tvár.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 556
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 264
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 707
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 045
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 189
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 933
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 833
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu