Na odovzdávanie rodinného žezla v Singapure včera pozvali zástupcov ľudu tak, ako sa patrí. Medzi 1400 hosťami boli zdravotné sestry, taxikári, športovci, sudcovia, celebrity. Ich účasť na prísahe nového premiéra ostrovného štátu - prístavného mesta potvrdzovala, že obyvatelia prosperujúceho Singapuru nasledovníctvo podporujú.
Predsedom vlády sa stal Li Sien Lung, najstarší syn autoritárskeho zakladateľa štátu Li Kuana Yewa. Ten aj ako osemdesiatročný zostáva vo vláde - oficiálne ako mentor. Premiérom bol od roku 1990, akoby dočasne, v Singapure populárny Choka Goha Tonga.
Krajinu odteraz bude viesť muž s priam renesančným talentom i keď v súvislosti so Singapurom sa hovorí o tradícii konfuciánskej. Li Sien Lunga odmalička pripravovali, aby sa stal vodcom. Vyštudoval britský Cambridge a americký Harvard. Hovorí štyrmi jazykmi, v armáde to dotiahol na generála, od roku 1990 bol podpredsedom vlády a viedol ministerstvo financií, v čom bude ako premiér pokračovať.
Podľa mnohých to je rezervovaný intelektuál a schopný ekonóm, ktorý sa nebude príliš maznať s opozíciou. Nezdobí ho ani rešpekt k občianskym slobodám hoci obyvatelia ostrova opatrne dávajú najavo, že by ich privítali. Láskavá diktatúra výmenou za prosperitu stále požaduje veľkú lojalitu.
Ceremoniál pripravovaný mesiace - vládou kontrolované médiá obyvateľov na výmenu premiérov dlho pripravovali - len podčiarkol stabilitu, ktorou sa Singapur hrdí. Kedysi močaristý prístav sa okrem nej môže spoliehať už len na mimoriadne podmienky, ktoré v Singapure vytvorili na podnikanie (podľa washingtonského inštitútu Cato je tam po Hongkongu najslobodnejšia ekonomika).
Nástup Li Sien Lunga k moci zapadá do vzorca, ktorý dávno nakreslil jeho otec. Stabilitu, takú vzácnu v juhovýchodnej Ázii, si táto rodina zaisťuje aj v národnom hospodárstve. Premiérova manželka je riaditeľkou najvplyvnejšej vládnej spoločnosti, ktorá má podiely v známych singapurských aerolinkách či telekomunikačnej spoločnosti. Tú vedie premiérov brat.
MAREK CHORVATOVIČ