Tanky sa stali v posledných týždňoch bežnou súčasťou života v Južnom Osetsku. FOTO - REUTERS
vnútra. Osetská strana udáva, že do cchinvalskej nemocnice priviezli asi 20 ranených. Začína to čoraz viac vyzerať ako regulárna vojna.
Väčšinu pacientov vrátane novorodencov museli evakuovať do pivnice, nemocnica opäť získala podobu poľného lazaretu - v oknách sú vrecia s pieskom a budova je poškodená zásahmi mínometných striel. Vo štvrtok ráno sa ozvalo dokonca ťažké delostrelectvo. Ľudia na oboch stranách frontu počas krátkych prímerí kopú zákopy a sťahujú sa do pivníc.
Neuznaná republika Južné Osetsko, ktorá v roku 1991 jednostranne vyhlásila nezávislosť od Gruzínska a teraz sa usiluje o pripojenie k Rusku, vo štvrtok dala Tbilisi ultimátum. Pokiaľ nezastaví paľbu na Cchinvali, osetské ozbrojené sily začnú útočiť na gruzínske nemocnice.
"Sme pripravení na všetko," hovoria hrdo Gruzínci a Osetínci, ktorí na seba strieľajú zo svojich pozícií.
Vo štvrtok sa do bojov nakoniec zapojili aj ruské mierové zbory, ktoré pôsobia v oblasti od roku 1992. Na ich kontrolné stanovište na línii frontu medzi Cchinvali a gruzínskymi obcami Tamarašeni a Prisi začali paľbu. Rusi potom podľa predstaviteľa mierovej misie Nikolaja Baranova niekoľko ohnísk protivníka zlikvidovali. Kto bol protivník, dôstojník neuviedol. Podľa ruských novinárov sa strieľalo z gruzínskych pozícií.
V Moskve sa tento týždeň ministri obrany Gruzínska a Ruska, Sergej Ivanov a Georgij Baramidze dohodli, že všetky spory týkajúce sa Južného Osetska budú riešiť mierovou cestou. Gruzínsky minister Baramidze si po stretnutí neodpustil narážku: "Niekto tu sníva o návrate impéria."
Oficiálne Tbilisi tvrdí, že streľbu provokuje osetská strana podporovaná Rusmi. Povstalcov vraj zásobujú zbraňami a cvičia dobrovoľníkov na vojenských základniach v ruskom Severnom Osetsku.
Kde sa to začalo
Južné Osetsko sa od začiatku 90. rokov snaží o znovuzjednotenie so Severným Osetskom, ktoré je súčasťou Ruska . Jednostranne dokonca vyhlásilo nezávislosť od Gruzínska.
Rusko vykonalo v posledných rokoch mnoho krokov vedúcich k tomu, aby sa Južné Osetsko stalo časťou Ruska a spojilo sa s ruským Severným Osetskom. Moskva venovala všetkým Juhoosetíncom ruské občianstvo.
Podobnú politiku "úplatkov" miestnemu obyvateľstvu a podnecovania k separatizmu použili Rusi aj v Abcházsku, ďalšej časti Gruzínska susediacej s Ruskom, ktorá jednostranne vyhlásila nezávislosť v roku 1993.
V pozadí nie je len politika, ale aj ekonomika, o ktorej sa v ruských médiách nepíše. Južné a Severné Osetsko sú spojené slávnym Rokským tunelom, ktorý kontrolujú Rusi. Tunel sa stal v posledných rokoch jednou z hlavných pašeráckych ciest v bývalom ZSSR.
Súčasný konflikt sa začal v skutočnosti vtedy, keď nový gruzínsky prezident Michail Saakašvili poslal k ústiu Rokského tunela neozbrojených colníkov. To sa nepáčilo Rusom ani Juhoosetíncom, ktorí z čierneho obchodu najmä s alkoholom dlhé roky žijú. (pp)