Po týždňoch debát a pouličných nepokojov poslanci schválili zákon o decentralizácii. Prijatie zákona vyžadovala mierová zmluva z roku 2001, ktorá ukončila sedemmesačný konflikt medzi albánskymi povstalcami a vládou.
Brusel považuje zákon za životne dôležitý pre dlhodobé udržanie rovnováhy medzi macedónskou slovanskou väčšinou a albánskou menšinou. Prijatím zákona Skopje zároveň splnilo základnú podmienku na začatie rokovaní o vstupe do NATO a Európskej únie. Macedónsko oficiálne podalo členskú prihlášku do únie v marci.
Počet okresov sa v Macedónsku podľa nového zákona znižuje zo 123 na 80. Albánci sa stanú väčšinovým obyvateľstvom v 16 z 80 samosprávnych jednotiek a budú v nich spravovať zdravotníctvo, školstvo a ekonomický rozvoj.
Hranice hlavného mesta Skopje sa po správnej reforme rozšíria a zahrnú niekoľko albánskych dedín. Podiel Albáncov v hlavnom meste sa tak zvýši na 20 percent a albánčina sa stane druhým oficiálnym jazykom. Nápisy v albánčine pribudnú na orientačných tabuliach miest aj v úradných dokumentoch.
Pred dvoma týždňami vláda pre spory okolo zákona odložila z októbra na november komunálne voľby. Vláda chcela odkladom volieb dať občanom o mesiac viac času na schladenie etnických vášní a sebe predĺžiť termín prípravy rozsiahlej samosprávnej reformy.
Etnické napätie, ktoré sa rozhostilo nad krajinou, totiž dosiahlo intenzitu krvavých rokov 2000 a 2001. Niektoré dni bolo v uliciach až 15-tisíc ľudí, objavili sa aj zranení. "O takýchto veciach by nemal rozhodovať parlament, ale ľud," rečnil pred demonštrantmi vodca liberálov Stojan Andov. Slogany na transparentoch nazývali vládu "zradcami, ktorí rozdeľujú Macedónsko".
Macedónski opoziční politici zhodne vyhlasovali, že zákon štát etnicky rozdelí a povzbudí separatistov, ktorí túžia po splynutí s "veľkým Albánskom". Pouličné nepokoje vypukli aj v juhozápadnom meste Struga, kde sa Albánci po prijatí zákona stanú väčšinovým obyvateľstvom.
Väčšina oblastí osídlených macedónskymi Albáncami leží na severe a západe krajiny v susedstve s juhosrbskou provinciou Kosovo a s Albánskom.
(zo, čtk, reuters)