Vstup americkej armády do Nadžafu sprevádzalo zatýkanie a odzbrojovanie ozbrojencov. Vláda tvrdí, že mnohí z nich nehovorili po arabsky. FOTO - REUTERS
NADŽAF - Operácia zameraná na likvidáciu šíitského povstania v Nadžafe sa začala. Vojaci vstúpili aj do domu vodcu povstania Muktadu Sadra. Nenašli ho. Akcia je výzvou pre Američanov, irackú vládu a môže otriasť citlivým trhom s ropou. Ak sa skončí neúspechom, môže sa stať, že premiér Ijád Alláví bude vládnuť len malej časti Bagdadu. Tak to v BBC povedal analytik Toby Dodge z Medzinárodného inštitútu strategických štúdií. Nadžaf je pre šíitov svätým mestom. Doteraz sa americkí vojaci posvätným miestam vyhýbali.
Americká námorná pechota a irackí vojaci ovládli centrum Nadžafu, útočili aj na ďalšie šíitske mesto Kút. Boje sa zvádzali aj v Amare a šíitskej štvrti Bagdadu Sadr City. Včera si boje podľa AFP vyžiadali najmenej 170 životov: takmer všetky obete sú Iračania, aj keď údaje sa v neprehľadnej situácii nedali overiť.
Do Nadžafu vstúpili Američania na tankoch, podporovaní zo vzduchu lietadlami a vrtuľníkmi Apache. Dopoludnia obsadili centrum, neskôr bombardovali pozície militantov a budovy v blízkosti domu vodcu povstania radikálneho duchovného Muktadu Sadra. Neskôr do domu vošli. Vtedy sa však pravdepodobne ukrýval v mešite. Jeho hovorca agentúre AP tvrdil, že riadi operácie milícií. Sadr už dávnejšie vyhlásil, že sa nemieni vzdať a svojim ľuďom odkázal, aby bojovali aj po jeho smrti.
Z mesta sa celý deň šíril dym, námorná pechota obsadila strechy budov, militanti útočili z nadžafského cintorína. Zhoršuje sa aj humanitárna situácia, nemocnice hovoria, že nemajú prístup k zraneným. Do mesta mal prísť iracký národný bezpečnostný poradca Muwafík Rubája. Jeho misia je nejasná: je možné, že bude chcieť so Sadrom vyjednávať. Keď sa o to v nedeľu pokúšal premiér, neuspel. Vláda včera opäť vyzvala milície, aby zložili zbrane.
K posvätným miestam sa armáda len priblížila, obkľúčila ich tak, aby Sadrovým milicionárom znemožnila útek. Vstúpiť na posvätné miesta a prípadne odzbrojiť milície môžu len irackí vojaci. Ich účasť na celej operácii je však len symbolická. Vládne zdroje tiež uviedli, že v Nadžafe zatkli 1200 militantov: mnohí vraj nehovorili po arabsky.
Jedna z najintenzívnejších bitiek za posledné mesiace sa odohrala v Kúte. Padlo tam najmenej 70 ľudí. Na militantov ukrytých vo vládnych budovách útočili irackí vojaci.
Bojuje sa aj v Bagdade. V Sadr City sa šíitské milície snažia ovládnuť dôležité budovy, na niektorých miestach dokonca začínajú zatýkať. Tvrdia, že štvrť už majú v rukách. Pozorovatelia upozorňujú, že práve tam má Sadr najsilnejšie pozície. Včera tiež pokračovali protesty proti premiérovi.
(mik, reuters)