BRATISLAVA - Návrh zákona o rodine z dielne ministerstva spravodlivosti sa podľa odborníkov nepodobá na moderné európske zákony. Navyše, rezort pod vedením Daniela Lipšica z KDH návrh ani nemal pripravovať.
Peter Guráň, riaditeľ Sekcie rodinnej politiky ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny hovorí, že podľa pôvodnej dohody mali obe ministerstvá pripraviť iba novelu upravujúcu práva dieťaťa. "Boli sme informovaní, že časť týkajúca sa manželstva sa vôbec neotvorí a nebudú tam žiadne zmeny. (...) Preto sa neotvorili témy ako manželské zmluvy a ďalšie, o ktoré by malo naše ministerstvo záujem." Podľa Guráňa sa dá "jednoznačne povedať, že sa nedodržala dohoda".
Ministerstvo práce predložilo k návrhu zákona asi 40 pripomienok. Odmieta napríklad takzvanú tvrdostnú klauzulu, podľa ktorej súd manželstvo nerozvedie, ak s rozvodom nesúhlasí manžel, ktorý sa nepodieľal na rozvrate vzťahu a rozvod mu môže závažne poškodiť. Neplatila by len, keby manželia spolu už aspoň tri roky nežili, a manželstvo by bolo trvalo rozvrátené. Lipšic včera oznámil, že na klauzule netrvá a vláde predloží tri varianty - bez klauzuly, s ňou, a s klauzulou, ktorú by mohol využiť iba vážne chorý či invalidný manžel.
Ďalšie pripomienky ministerstva práce sa týkajú zrovnoprávnenia otcovstva s materstvom. Návrh zákona by nemal hovoriť len, že materstvo je "najčestnejšie poslanie ženy", ale mal by hovoriť o rodičovstve ako čestnom poslaní.
Zákon kritizovali aj niektorí právnici a sudcovia. Predsedníčka Národnej asociácie sudkýň Slovenska Daniela Baranová očakávala, že prinesie aspoň možnosť mimosúdneho rozvodu dohodou - trebárs u notára. "Dnes je veľa manželstiev, keď sú partneri dohodnutí na rozvode a je pre nich trauma ísť na súd a cudziemu to formálne vysvetľovať," hovorí.
Lipšic o takejto možnosti neuvažuje, lebo súd dnes bez problémov rozvedie manželov, ak spolu aspoň rok nežijú. "Je to citlivá otázka vnímania manželstva - či sa vníma iba ako súkromnoprávny vzťah dvoch osôb sledujúcich vlastné ciele - čo asi nie, v našej spoločnosti," hovorí.
Chce zachovať súčasný stav, dosiahnutý po "dlhých diskusiách" a vyhnúť sa "veľkej ideologickej polemike", ktorá by sa podľa neho spustila, ak by zasiahol do rozvodového práva. Pritom priznáva, že do neho zasiahol práve požiadavkou na tvrdostnú klauzulu. Zákon o rodine má podľa neho iné priority - najmä ochranu slabších, keď zjednodušuje adopciu alebo zlepšuje dostupnosť výživného pre deti po rozvode.
Sociologička Porubänová: Návrh treba odmietnuť
Sociologička Silvia Porubänová zo Strediska pre štúdium práce a rodiny hovorí, že ministerský návrh zákona o rodine treba odmietnuť ako celok, pretože je "ideologizujúci, selektujúci a hodnotí rodiny na lepšie a horšie". Ak sme podľa nej 40 rokov čakali, kým zmeníme dnes platný zákon z roku 1964, mal by odrážať nielen zmenu režimu, ale aj zmeny v spoločnosti.
Ak sa stále viac párov nesobáši a stále viac detí sa rodí mimo manželstva, nie je podľa nej správne, ak právna norma hovorí, že "spoločensky žiaduca" je iba "manželská rodina". Zákon má podľa nej skôr podobu moralizujúcich noriem - manželia si podľa neho majú byť verní, žiť spolu a nemajú k manželstvu pristupovať ľahostajne.
Porubänová hovorí, že v jednej časti sme svet predbehli - kým vyspelé štáty zatiaľ iba diskutujú, ako riešiť situácie, keď dieťa donosí žena, ktorá nie je genetickou matkou, slovenský návrh už stanovuje, že matkou je iba žena, ktorá dieťa porodila. (haj)