Už dnes je pripravených viac ako tristo pripomienok. Do šiestich reformných zákonov môžu byť zapracované cez pozmeňovacie návrhy z parlamentných výborov alebo ako návrhy priamo z pléna Národnej rady. Zajac už dávnejšie oznámil, že vylepšeniam sa nebude brániť, ak by však poslanci zmenili základné princípy jeho reformy, radšej zákony z rokovania stiahne.
Prvým čítaním prešli reformné zákony s ťažkosťami. Okrem opozície reformu nepodporilo SF, hoci jeho poslanci hlasovali za vládny program. Koalícii pomohli nezávislí poslanci. Zákony sú navzájom na seba naviazané a zásadná zmena jedného z nich naruší celú reformu.
Opozícii a časti odbornej verejnosti prekáža najviac zákon o zdravotných poisťovniach, ktoré by sa mali zmeniť z "verejnoprávnych" na obchodné spoločnosti. Zmeniť sa ho chystá aj koaličná SMK. Za kľúčový ho však považuje i Zajac.
Poslanec SMK Tibor Bastrnák zo zdravotného výboru povedal, že na návrhoch ešte pracujú. "Poradili sme sa s odbornými kruhmi," hovorí. SMK sa bude vyjadrovať aj k "sociálnej únosnosti" reformy a podpore zdravotnej prevencie.
SF pozmeňovacie návrhy nemá. Príde vraj v strede mesiaca s vlastným návrhom reformy. "Zatiaľ vám k tomu viac povedať nemôžem," povedala poslankyňa Ľubica Navrátilová. Podľa nej bude návrh v porovnaní so Zajacovou reformou solidárnejší, s väčšími zárukami štátu v niektorých oblastiach zdravotnej starostlivosti.
Smer asi pozmeňujúce návrhy nepripraví, podľa poslanca Pavla Pašku by ich vraj boli stovky. Predloží svoj návrh zákona o zdravotnom poistení, aby zostali verejnoprávnymi. Zákon sa podľa Pašku dá zosúladiť so zvyšnými Zajacovými.
Poslanec Milan Urbáni povedal, že HZDS má k reforme okolo 150 pozmeňovacích návrhov ich konečné znenie schvália až ku koncu augusta. Nesúhlasia, aby sa z poisťovní stali akciové spoločnosti, sú proti zriadeniu "zbytočného úradu pre dohľad". Tvrdí, že poisťovne nemôžu manažovať pacienta, tak, ako to plánuje reforma. "Občan je klient a on má rozhodovať, akého lekára si vyberie, nie poisťovňa."
Slovenská lekárska komora spolu so 14 zdravotníckymi organizáciami majú viac ako 200 pripomienok. Odmietajú transformáciu nemocníc a poisťovní na akciové spoločnosti, myšlienku úradu na dohľad, rušenie komôr. "Zákony sú v rozpore s piatimi článkami ústavy aj s inými zákonmi," tvrdí generálny sekretár komory Eduard Kováč.
INGRID DROZDÍKOVÁ