Nový predseda Európskej komisie José Manuel Barroso včera prekvapil - mená komisárov povedal skôr ako musel, poprehadzoval im posty a neustúpil najsilnejším krajinám. FOTO - TASR/AP
Dlho chceli superkomisárov, ktorí by stáli nad ostatnými. Nič z toho sa nestalo.
Vôbec najdôležitejšie posty - komisárov pre hospodársku súťaž a vnútorný trh - dostali Holandsko a Írsko. O miliardových fúziách, protimonopolných prípadoch a nelegálnych štátnych subvenciách bude rozhodovať bývalá holandská ministerka dopravy Neelie Kroesová, vôbec prvá žena na tomto poste. O vnútornom trhu bývalý írsky minister financií Charlie McCreevy.
Nemecký komisár aj francúzsky sú podpredsedami komisie. Barroso ich vymenoval spolu päť, doteraz boli dvaja. Jediným podpredsedom z nových členských krajín je Siim Kallas z Estónska. Nemci dostali priemysel, Günter Verheugen však túžil po hospodárskej súťaži.
Ešte horšie dopadli Francúzi. Blízky spojenec prezidenta Jacqua Chiraca Jacques Barrot sa stal len podpredsedom komisie pre dopravu.
"Prípad Nemecka a Francúzska je dôkazom, že sa asi až tak nevypláca verejný lobing," povedal Vladimír Bilčík zo spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Z nových členov môže byť okrem Figeľa spokojný český komisár Vladimír Špidla, ktorý potom, čo musel odísť z čela českej vlády, bude mať pod palcom európsku zamestnanosť. Ešte spokojnejšie môže byť Poľsko, ktoré bude mať na starosti regionálnu politiku. Naopak sklamaní sú asi v Budapešti. Súčasný minister zahraničia László Kovács, ktorý túžil práve po regionálnej politike, bude mať na starosti energetiku.
V novej komisii sú traja bývalí premiéri, piati bývalí šéfovia diplomacií a traja exministri financií. Osem kresiel obsadia ženy. Komisiu musia ešte schváliť v Európskom parlamente. Pracovať by mala začať 1. novembra.
(kos)