výboru pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie to včera vyhlásil viceprezident FNM Pavol Hulík.
Na rozdiel od prvého pokusu fondu predať Slovenskú plavbu a prístavy bude pri predaji radiť privatizačný poradca Minpar Investent, ktorý by v priebehu budúceho týždňa mal ukončiť právny a finančný audit a predložiť návrh informačného memoranda.
Otázku opätovného predaja Slovenskej plavby a prístavov otvoril výkonný výbor FNM v júni, len desať dní po tom, ako fond rozhodol o predaji podniku spoločnosti Dunajservis. Ten za 86,99-percentný podiel ponúkal 311 miliónov korún. Okrem tejto ponuky fond zvažoval aj ponuku bratislavskej spoločnosti Emteco, ktorá ponúkala 1,1 miliardy korún. Táto suma však mala byť rozdelená na splátky rozložené do roku 2012 a výška prvej splátky mala byť 5 mil. Sk. Charles Capital ponúkol 385 miliónov korún v dvoch splátkach (výška prvej 1 mil. Sk), uzavretie zmluvy o predaji akcií však spoločnosť podmienila „vykonaním due diligence (komplexného ekonomického a právneho auditu - pozn. red.), výsledky ktorého budú uspokojivé pre účastníka.“
Slovenská plavba a prístavy skončila minulý rok so ziskom 15,1 mil. Sk, v tomto roku ho spoločnosť chce zvýšiť na 20 miliónov. Svoj budúcoročný zisk však už odhaduje na 75 mil. Sk. V roku 2002 chce podnik predať tri námorné lode, čím pravdepodobne ukončí existenciu svojej divízie námornej dopravy. Firma v súčasnosti rokuje o ich predaji so Slovenskou námornou plavbou, ktorá spolu s ďalšími dvoma zahraničnými podnikmi prejavila záujem o odkúpenie námorných lodí.
Dôvodom odpredaja je dlhodobá strata, ktorú divízia námornej dopravy produkuje, jej výška dosiahla v minulom roku viac ako 50 miliónov korún.
Okrem FNM patria akcie Slovenskej plavby a prístavov mestám Bratislava (7,01 percenta) a Komárno (3 percentá), ktoré ich získali bezodplatným predajom. Tri percentá akcií sa nachádzajú aj v portfóliu Reštitučného investičného fondu. (mn)