BONN - Účastníci bonnskej konferencie o Afganistane sa včera dohodli na spoločnom postupe pri vytvorení dočasnej vlády. Najprv chcú zvoliť dočasnú radu, oznámil hovorca OSN Achmed Fausi. Ostro sledovaná a prísne strážená konferencia sa koná v rotunde hotelového zariadenia vlády na vrchu Petersberg pri Bonne. Podľa Fausiho slov chcú predstavitelia všetkých afganských zoskupení prijať päťbodový plán OSN.
Bonnské rozhovory by sa mali skončiť najneskôr do konca týždňa. O podrobnostiach záverov sa zatiaľ nehovorilo. Vedúci delegácií štyroch afganských frakcií vyhlásili, že vo svojej vlasti chcú začať s novým letopočtom. Všetci zdôraznili, že prahnú po mieri, informoval Fausi.
Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer na úvod konferencie sľúbil, že v prípade dohody o záväzných pravidlách a o vytvorení dočasnej vlády poskytne medzinárodné spoločenstvo Afganistanu značnú pomoc.
Podmienkou je však dodržiavanie a ochrana ľudských práv. Podľa Fischera treba vyriešiť problém bezpečnosti. Zvlášť apeloval na účastníkov konferencie, aby sa zasadili za práva žien v Afganistane. Spolková republika poskytne na obnovu Afganistanu 160 miliónov mariek. Tieto prostriedky majú slúžiť hlavne na vybudovanie nových správnych štruktúr a na výstavbu škôl.
Najväčšiu skupinu účastníkov konferencie, na ktorej sú aj dve ženy, predstavuje 11-členná delegácia Severnej aliancie. Rímska skupina exkráľa Záhira Šáha má osem členov, troch delegátov vyslali Paštuni z Pešávaru. Trojčlenná je tzv. cyperská skupina exulantov, ktorých podporuje Irán. Ich vodca a bývalý afganský premier Gulbuddin Hekmatjár však včera v Teheráne označil bonnskú konferenciu za sprisahanie USA.
Účastníci konferencie naznačili, že by sa mohli dohodnúť na návrate bývalého kráľa Muhammada Záhira Šáha na čelo krajiny. James Dobbins, zástupca USA na rokovaní, agentúre AP povedal, že by mohlo ísť o prvý bod dohody. PRE SME - VLADIMÍR MÜLLER