
Americký prezident George Bush pohrozil irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi, ten hrozbu zatiaľ neberie vážne. FOTO - REUTERS, TASR/AP
Americký prezident George Bush sa v pondelok stretol s humanitárnymi pracovníčkami, ktoré väznil Taliban v Afganistane. Z milého pána sa však v okamihu zmenil na strohého vojaka. Stačilo, aby novinári spomenuli Irak. Prezident jasne naznačil, že táto krajina môže byť ďalším americkým cieľom. Zbrane hromadného ničenia v rukách irackého prezidenta Saddáma Husajna považujú Američania za veľkú hrozbu.
„Toto je ešte len začiatok širšej protiteroristickej vojny,“ povedal Bush. Husajna varoval druhýkrát počas dvoch dní. Najprv pre týždenník Newsweek povedal: „Saddám je zlý. Predpokladám, že má zbrane hromadného ničenia. Preto musí otvoriť svoju krajinu inšpektorom. Rozhodnutie je na ňom. “
Na otázku, čo sa stane, ak Husajn vstup zbrojným inšpektorom OSN odmietne, Bush odpovedal: „To (Husajn) uvidí.“ Odpoveď s otvoreným koncom väčšina analytikov rozšifrovala jednoznačne. Podmienky, ktoré kladie Washington, sú jasné. Inšpektori OSN po obštrukciách opustili Irak v roku 1998. Šéfinšpektor Richard Butler vtedy Husajna obvinil, že vlastní rakety s nosičmi obsahujúcimi baktérie antraxu a botulínu, tzv. klobásového jedu.
Ak Irak hodnoverne nedokáže, že nemá biologické zbrane, čaká ho pravdepodobne americká odplata. Husajn zrejme nebude ochotný hrať otvorenú hru a bude sa snažiť spochybňovať právo tímu OSN na inšpekcie v Iraku. „Každý kto si myslí, že Irak bude rešpektovať arogantný a jednostranný názor tejto strany, je na omyle,“ povedal včera iracký vládny hovorca.
Otázkou je, dokedy budú Američania takéto odpovede tolerovať. Zdržať ich ešte môže postoj Ruska, ktoré chce proti Iraku postupovať miernejšie, alebo umiernené krídlo ministra zahraničných vecí Colina Powella. Ten chce na Blízkom východe začať s mierovým procesom, čo by bolo v prípade útoku na Irak nemožné. Husajna teda v lepšom prípade čaká veľmi silný tlak Washingtonu a Irak bude žiť v neustálom očakávaní silného útoku.
Izraelská armáda očakáva, že USA začnú útoky na Irak do dvoch alebo troch mesiacov. Zástupca náčelníka generálneho štábu izraelskej armády Moše Jaalon sa domnieva, že Irak v tom prípade vyšle strely a lietadlá na Izrael.
Britský nedeľník The Sunday Times uviedol, že Spojené štáty a Veľká Británia plánujú po skončení operácií v Afganistane rozšírenie vojny proti terorizmu aj na Somálsko, Sudán a Jemen. Washingtonský slovník má pre tieto štáty výraz „darebácke“. Okrem nich patrí medzi darebácke štáty ešte severná Kórea.
Sotva sa dá počítať s tým, že Američania zaútočia na teroristické podhubie v ďalšom štáte v čase, keď ešte neskončili v Afganistane. Vylúčiť sa však nedá tichá spravodajská vojna spojená so silným diplomatickým tlakom.