
Američania ponúkajú za živého alebo mŕtveho Usámu bin Ládina (vpravo) a veliteľov jeho siete al-Káida 25 miliónov dolárov. FOTO - REUTERS
Taliban je už takmer porazený. V Afganistane sú stovky amerických vojakov a ich hlavnou úlohou je teraz chytiť Usámu bin Ládina. Mŕtveho alebo živého. Je to ťažká úloha. Rovnako zložité rozhodovanie majú aj vo Washingtone. Musia zvážiť všetky pre a proti: čo sa stane, keď bin Ládina zabijú? Bude lepšie súdiť ho? Ak áno, tak kde a ako?
Je viac než možné, že bin Ládin bude Ameriku trápiť aj po smrti. Vojnou sa boj Američanov nekončí.
Ako ho zabiť
„Najčistejší“ spôsob, ako sa bin Ládina zbaviť, je dobre mierená bomba. Lenže, čo ak sa nenájde telo. Bin Ládin zmizne ako duch. A jeho fanatickí moslimskí nasledovníci v ňom budú vidieť nového proroka, božieho posla. Nikdy neuznajú, že skutočne zomrel, budú očakávať jeho návrat. Mystické hnutie bude žiť ďalej.
Už teraz sa objavujú správy, že Muhammad Atíf, bin Ládinov kolega z al-Káidy, ktorého zabila bomba v Kábule, v skutočnosti utiekol.
Američania preto musia vodcu teroristov zabiť tak, aby to mohli dokázať. „Zomierajúci vodca je slabší symbol ako vodca, ktorý zmizol. Každá známka viditeľnej smrti znižuje jeho hodnotu,“ povedal pre The Washington Times Igor Chripunov, profesor politických vied na University of Georgia.
Ak by bin Ládina dostalo americké špeciálne komando, dali by sa urobiť fotografie jeho pozostatkov. Takýto obrázok bin Ládina by sa vlasteneckým Američanom určite páčil.
V očiach fanatických moslimov by sa z neho stal mučeník. „Smrť vodcu zomkne jeho skupinu ešte viac a tá ešte viac priľne k jeho ideálom a hodnotám,“ hovorí Gary Laderman, profesor náboženstva na Emory University.
Čo urobí herec?
Dôležité bude, čo urobí bin Ládin. Už veľakrát ukázal, že je zdatný propagandista. Podľa expertov má pripravené strhujúce finále.
Profesor Chripunov je presvedčený, že bin Ládin zmizne. Podľa publicistu Johna Le Carra plánuje bin Ládin teatrálnu samovraždu ako Adolf Hitler. „Dramatický akt sebazničenia, ktorý si sám napíše aj zrežíruje,“ povedal denníku USA Today.
Má ešte jednu možnosť: vzdať sa. „Nemyslím si, že on je človek, ktorý by sa chcel vzdať,“ povedal agentúre Reuters Hamíd Gul, bývalý šéf pakistanskej informačnej služby a sympatizant Talibanu. Ak by však náhodou vyliezol z jaskyne s bielou vlajkou, Američanov by dostal do komplikovanej situácie: museli by ho súdiť.
Súd. Ale aký?
Prezident George Bush pred časom hovoril o amerických vojnových súdnych tribunáloch. Sú rýchle, vynášajú rozsudky bez možnosti odvolania.
Takýto tajný súd by mohol zasadnúť priamo v Afganistane, odsúdiť teroristu a okamžite ho aj popraviť. Opäť by však vytvoril imidž martýra, ktorého odsúdil neviditeľný a nespravodlivý americký systém.
Alebo by sa konal proces storočia. S najlepšími právnikmi, v strážených budovách a s obrovskou publicitou. Ale kde? „Hovorili nám, že bin Ládin nezaútočil na Ameriku, ale na celú civilizáciu. Preto by ho mal súdiť medzinárodný súd, nie americký,“ hovorí britský poslanec Bob Marshall-Adrews.
Profesor medzinárodného práva na Yaleskej univerzite Harold Hongju-Koh mieni, že bin Ládina by mali súdiť federálne americké súdy. „Prečo by sme ho nemohli súdiť u nás? Vari federálne súdy nevedia byť spravodlivé a verné hodnotám, ktoré sa práve teroristi snažili podkopať?“
Súd však nemusí byť jednoznačnou záležitosťou. Dôkazy o bin Ládinovej vine sú tajné a väčšinou len nepriame.