Predstavitelia 1. garantovanej (zľava) Andrej Kollár a Robert Lauko dnes sedia vo vyšetrovacej väzbe a čakajú na súd. FOTO - TASR
Finančná skupina 1. garantovaná, ktorej časť štatutárov pol roka sedí vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z podvodov, získala Solivary v roku 2003, keď podnik ovládla jej dcérska firma Novácke chemické závody. FNM privatizéra už dávnejšie obvinil z porušovania kúpnej zmluvy a v súčasnosti sa s ním súdi.
Podľa Farbakyho chýba na dobudovanie nového závodu na ťažbu soli asi 800 miliónov korún a Solivary nemajú dosť peňazí, aby v investícii pokračovali samostatne. "Rokujeme s partnermi, ktorí by sa do toho mohli zapojiť," povedal Farbaky s tým, že o dokončení Zbudze firma rokuje so slovenskými aj zahraničnými firmami.
Doterajšiu ročnú kapacitu výroby soli v Solivaroch v objeme 100-tisíc ton by mohol nový ťažobný závod v Zbudzi štvornásobne zvýšiť. Prácu by v ňom mohlo nájsť asi sto ľudí.
Problémová finančná skupina 1. garantovaná okrem Solivarov a Nováckych chemických závodov ovláda napríklad aj zimné stredisko Jasná Nízke Tatry. Za minulý rok vykázala 1. garantovaná stratu 1,3 miliardy korún. Jej akcionármi je aj 36-tisíc drobných podielnikov bez vplyvu na riadenie firmy. Reálny vplyv má úzka skupina podnikateľov.
Konatelia 1. garantovanej boli zadržaní za páchanie ekonomickej trestnej činnosti. Médiám túto firmu zaraďujú medzi nebankové subjekty, pretože časť svojich zdrojov získavala aj od bežných občanov prísľubom lukratívnejšieho zhodnotenia. Vedenie 1. garantovanej voči takémuto zaraďovaniu medzi nebankové spoločnosti viackrát protestovalo s odôvodnením, že na rozdiel od firiem ako Horizont či Drukos zdroje získané od vkladateľov investovali do reálnych podnikateľských zámerov a ich klienti majú v rukách hodnotné cenné papiere kryté reálnym majetkom. (tv, tasr)