Daňový bonus získajú niektorí rodičia absolventov iba do konca prázdnin. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Na daňový bonus majú nárok rodičia niektorých absolventov stredných škôl iba do konca prázdnin. Na stredoškolákov, ktorí nebudú pokračovať v štúdiu na vysokej škole a zatiaľ sa nezamestnali ani nezaevidovali na úrade práce, ho môžu dostať do konca prázdnin.
"Na účely priznania daňového bonusu sa posudzuje nezaopatrenosť dieťaťa," povedal hovorca ministerstva práce Peter Papanek. Nezaopatreným dieťaťom je iba dieťa do ukončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do 25 rokov, ak študuje. Ak sa absolventi strednej školy už počas leta zamestnali, či prihlásili na úrade práce, rodičom zanikol nárok na daňový bonus už vtedy.
Rodičia musia nahlásiť zamestnávateľovi všetky zmeny ich nároku na bonus. Ak sa im nárok skončí v auguste, mali by upozorniť zamestnávateľa, aby im už v septembri bonus neodpočítaval od preddavkov. Rovnako tí, ktorí si budú uplatňovať bonus pri podávaní daňového priznania, si môžu základ dane znížiť iba o časť bonusu za obdobie, keď bolo ich dieťa nezaopatrené.
Kto si bonus uplatní neoprávnene, bude ho musieť vrátiť a zaplatiť sankčný úrok - štvornásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky za každý deň omeškania platenia dane.
Vysokoškoláci sa považujú za nezaopatrené deti iba do skončenia štúdia.
Stredoškolákom, ktorí si doteraz užívali prázdniny, nezamestnali sa, neprihlásili na úrade práce a už vedia, že nebudú ďalej študovať na vysokej škole, pribudne koncom augusta aj povinnosť platiť zdravotné poistenie. "Za študentov, ktorí skončia štúdium na strednej škole, platí poistné štát až do dňa skončenia letných prázdnin, teda do 31. augusta," povedal Dušan Kopecký zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Rovnaký princíp platí pri prídavkoch na deti.
Absolventi strednej školy prídu koncom augusta aj o ďalšiu výhodu. Ak nepôjdu študovať na vysokú školu, nebudú sa môcť viac zamestnať na dohodu o brigádnickej práci. Dôchodkové poistenie prestal štát platiť za študentov už od ich 16 rokov, môžu si ho platiť dobrovoľne. (haj)
Zdravotné poistenie
Za študentov, ktorí skončia štúdium na strednej škole, platí poistné štát do konca prázdnin, teda do 31. augusta. Za absolventa vysokej školy štát platí poistné do dňa vykonania štátnej záverečnej skúšky, ak študuje na svojej prvej vysokej škole.
Ak študent či absolvent strednej alebo vysokej školy štúdium preruší alebo ukončí, musí to do ôsmich dní oznámiť zdravotnej poisťovni. Dňom ukončenia alebo prerušenia štúdia totiž prestáva za nich platiť poistné štát a povinné zdravotné poistenie si musia platiť sami, alebo sa musia zamestnať, či zaregistrovať na úrade práce. Kto neohlási prerušenie či ukončenie školy, môže dostať sankciu za nesplnenie oznamovacej povinnosti až 100 korún za deň.
Ak študent cestuje
Ak študenti v čase prerušenia štúdia alebo v čase štúdia vycestujú do členského štátu Európskej únie, Nórska, Lichtenštajnska a na Island, mali by požiadať pobočku svojej poisťovne o vydanie formulára E111SK. Tento formulár treba žiadať pri všetkých krátkodobých pobytoch, turistických cestách, študijných pobytoch, stážach, brigádach či sezónnych prácach. V mnohých krajinách je však spoluúčasť pacienta na zdravotnej starostlivosti vysoká, preto je dobré poistiť sa aj v komerčnej poisťovni.
Kto odchádza na dlhodobý pobyt do krajiny únie, Nórska, Lichtenštajnska a na Island a bude tam poistený, musí svoju novú zdravotnú poisťovňu v danom štáte požiadať o formulár E106, na ktorého základe jemu a jeho nezaopatreným rodinným príslušníkom poisťovňa na Slovensku poistný vzťah ukončí.
Poistenci, ktorí budú v zahraničí mimo členských krajín únie najmenej 6 mesiacov a preukážu, že na území štátu budú zdravotne poistení, alebo sa poistia v komerčnej poisťovni, budú na Slovensku vyňatí z povinného zdravotného poistenia. Po návrate na Slovensko sa musia do ôsmich dní opäť prihlásiť, inak im hrozia sankcie.
Zdroj: VšZP
Nároky na daňový bonus
Daňový bonus 4800 korún ročne si môže uplatniť jeden z rodičov na vyživované dieťa, ktoré je nezaopatrené a žije s ním v domácnosti. Rodič musí mať ročný základ dane aspoň 12-násobok minimálnej mzdy (teda 6080 x 12). Bonus si môžu uplatniť aj obaja rodičia - časť daňového obdobia jeden, potom druhý.
Rodičovi, ktorý si uplatňuje na dieťa bonus, zníži sa vypočítaná daň o 4800 korún. "Ak je suma dane nižšia ako suma daňového bonusu, rozdiel zašle správca dane daňovníkovi na základe jeho žiadosti," hovorí Peter Papanek z ministerstva financií.
Bonus si možno uplatniť pri podaní daňového priznania alebo cez zamestnávateľa - buď sa môžu znižovať mesačné preddavky na daň o mesačnú výšku bonusu (400 korún), alebo si možno bonus uplatniť pri ročnom zúčtovaní preddavkov.
Zamestnanec musí predkladať zamestnávateľovi potvrdenia, že splnil podmienky na bonus, a informovať ho o zmenách. "Nárok na priznanie daňového bonusu môže zamestnanec svojmu zamestnávateľovi preukázať aj potvrdením úradu o poberaní prídavku na dieťa," hovorí Papanek.
Nárok na bonus majú iba rodičia nezaopatrených detí, teda detí do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do 25 rokov, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie, či pracovať pre chorobu alebo úraz. Do dovŕšenia plnoletosti je nezaopatrené aj dieťa, ktoré nie je schopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo pracovať pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.
Nezaopatreným dieťaťom nie je dieťa, ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo dostáva sociálny dôchodok, ktorého štúdium na vysokej škole presahuje štandardnú dĺžku, alebo už získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Sústavná príprava na povolanie je
Štúdium na vysokej škole, okrem externého štúdia, a štúdium na strednej škole okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých predmetov.
Sústavná príprava nie je
Ak štúdium na strednej či vysokej škole prebieha počas vojenskej základnej alebo náhradnej vojenskej služby, obdobie, keď sa štúdium na strednej či vysokej škole prerušilo, obdobie, keď bolo dieťa zaradené do evidencie úradu práce, a obdobie, keď dieťa zarába, s výnimkou dohody o brigádnickej práci študenta či dohody o vykonaní práce.
- Sústavná príprava trvá pri stredoškolákoch najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, alebo do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri v tom istom roku. Po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré nepresiahlo štandardnú dĺžku, trvá najdlhšie do zápisu na štúdium druhého stupňa najneskôr v októbri toho istého roka.