Obidva prípady pokusu o podvod súviseli s autohaváriami. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
Prípad sa stal, rovnako ako predchádzajúci, na východnom Slovensku a je doň zainteresovaná aj rovnaká exekútorka - Lucia Ž. z Michaloviec, ktorá je za prvý prípad aj trestne stíhaná.
Súd v Humennom priznal minulý rok obeti dopravnej nehody nárok na odškodné necelých 17 miliónov korún. Rozsudok smeroval proti vodičovi, ktorý nehodu zavinil. Exekútorka však požiadala súd, aby dal exekvovať iba 147-tisíc korún a ako "povinného" uviedla poisťovňu Allianz. O udelenie poverenia v tejto veci požiadala osemkrát. Do kauzy sú okrem exekútorky zainteresovaní aj advokát a sudca Okresného súdu v Humennom Peter T.
Sudca a exekútorka majú pozastavené výkony funkcie a minister Daniel Lipšic voči nim podnietil disciplinárne konanie. Navrhuje, aby obaja prišli o funkcie. Rovnako by postupoval aj v prípade advokáta, ale tam už vypršala lehota na podanie návrhu.
Lipšic tvrdí, že hneď, ako sa spis dostal do rúk sudcu, ktorý rozhodoval o priznaní odškodného v konaní o náhradu škody, ostatné návrhy exekútorka stiahla. Sudca Peter T. ju podľa ministerstva potom poveril vykonaním exekúcie. Sumu však na jej podnet zvýšil na 17 miliónov a ako "povinného" označil Slovenskú kanceláriu poisťovateľov, a nie vinníka nehody. Tým sa údajne dopustil svojvoľného rozhodnutia, ktoré nemalo oporu v zákone.
Exekútorka podľa Lipšica zjavne chcela manipulovať so systémom náhodného prideľovania vecí sudcom. Tvrdí, že existuje vážne podozrenie zo spáchania trestného činu zasahovania do nezávislosti súdu. "Už len preto, že sa pokúsili cez osem návrhov v rovnakej veci obísť systém náhodného prideľovania vecí," hovorí. Už aj poisťovňa preto podala trestné oznámenie.
Hovorca komory exekútorov Pavel Štukovský tvrdí, že polícia komoru o spoluprácu zatiaľ nepožiadala. Lucia Ž. však požiadala prezídium komory, aby sa mohla zúčastniť na jej najbližšom zasadaní, aby tam "podala vysvetlenie a svoj právny názor".
Lipšic povedal, že podobné prípady nie sú ojedinelé. Momentálne ministerstvo preveruje viacero podnetov od občanov. Väčšina je z východného Slovenska.
V Humennom vysúdila žena od manžela 30 miliónov
Začiatkom roka ministerstvo spravodlivosti informovalo o prípade z Okresného súdu v Michalovciach, kde sa údajne sudca, advokát a exekútorka pokúsili obrať poisťovňu Allianz o takmer 30 miliónov korún.
Minister na všetkých troch podal trestné oznámenia pre zneužívanie právomocí, falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny a zasahovanie do nezávislosti súdu. Exekútorkou je Lucia Ž. - tá istá osoba ako v najnovšom prípade z Humenného.
V Michalovciach žalovala žena svojho manžela, aby jej nahradil ujmu na zdraví, ktorú jej spôsobil pri nehode v cudzine. Súd jej žalobu uznal a manžel mal peniaze zaplatiť.
Žena podala na základe rozsudku návrh na začatie exekúcie, ale za "povinného" označila exekútorka poisťovňu, a nie vinníka nehody. Na podvod sa prišlo vďaka elektronickej podateľni.
Vo veci sa vedie trestné stíhanie. Podmienkou na stíhanie sudcu je súhlas Ústavného súdu. "Úrad špeciálneho prokurátora podal na Ústavný súd žiadosť o súhlas na trestné stíhanie sudcu J. S. z Okresného súdu v Michalovciach 22. júla," informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Ústavný súd ešte nerozhodol.
(rp)
Aké vysoké odškodné?
Podvody s poistným upozornili na dva problémy - korupciu a výšku odškodného, ktorú je u nás možné priznať za nemajetkovú ujmu.
Poisťovne majú čoraz väčší problém so súdmi, ktoré priznávajú poškodeným príliš vysoké odškodné.
Vo väčšine prípadov vystupujú podľa skúseností poisťovne ako právni zástupcovia opakovane tie isté advokátske kancelárie. Poisťovne majú podozrenie, že súdy rozhodujú protizákonne.
Problém je aj v tom, že nie sú zjednotené kritériá na určenie odškodného.
(r)