Erik Šille (Otex a Owad) - Bez účinku, 2004. (Detail)
ateliéru jedného pedagóga - bakalársku prácu predstavil Erik Šille, magisterskú Monika Kompaníková a dizertačnú Marek Kianička. Študenti 4. ateliéru Ivana Csudaia vytvorili autorský projekt pod názvom Blízke stretnutia tretieho druhu.
"Názov je slovnou hračkou, odkazuje na Spielberga, ale aj na to, že vystavujeme traja. Nie je zavádzaním v negatívnom zmysle slova, je na hranici žartu, pohrávania sa," hovorí pre SME Marek Kianička.
Pôvodným zámerom projektu bola aj reakcia na projekt Traja z pekného páru, ktorý vytvoril pred štyrmi rokmi Ivan Csudai spolu s Lacom Terenom a Stanislavom Divišom. Teda spoločné maľovanie každého obrazu, vytváranie diel s trojautorstvom. "Nechceli sme parodovať, chceli sme ukázať, že takáto práca sa dá urobiť aj inak, možno lepšie," hovorí Kianička. Projekt napokon skončil pri troch samostatných autorských prezentáciách, ktorých spoločným menovateľom je téma, technika a miesto.
Blízke stretnutia zastrešuje urbánna tematika. Autorov fascinuje mesto, svojím charakterom, spôsobom života, ale aj to, ako sa v ňom stretávajú a žijú. Marek Kianička svoj projekt nazval Invisible architecture - Neviditeľná architektúra. "Mesto svojou architektúrou jasne vymedzuje priestor, v ktorom je možné sa pohybovať. Napriek tejto úrovni existujú ďalšie - mentálne - možnosti pohybu v ňom. A neviditeľná architektúra je odrazom takéhoto pohybu. Fiktívna zástavba vznikla vyhodnotením môjho pohybu v priestore a čase za posledných niekoľko rokov."
Rozpaky vyvolávajú maľby ďalšej autorky z vystavujúcej trojice Moniky Kompaníkovej. Dvojnásobná finalistka súťaže Poviedka, autorka aktuálneho debutu Miesto pre samotu, akoby svoju invenciu vystrieľala v literárnej tvorbe. Vystavené maľby už na prvý pohľad hovoria o silnom vplyve jej pedagóga. Farby, technika aj citácie pri niektorých obrazoch až zarážajú podobnosťou s tvorbou Ivana Csudaia.
"Tento problém sme v ateliéri riešili. Monika sa musí odpútať od formy, ktorá je totožná s mojou. Prišla z ateliéru grafiky, kde mala inú školu. Hľadala sa a naskočila na niečo, čo jej veľmi nepomáha. No nedá sa to zakázať a jedine na príkladoch dokázať, že takéto zjednodušenie nie je cestou," vyjadruje sa k tomuto problému sám Ivan Csudai.
Erik Šille je najmladším vystavujúcim. Jeho obrazy zaujmú svojou farebnosťou a čistým prevedením. "Na výstave prezentujem maľby preferujúce čistú plochu, jasnú farebnosť s presnou kontúrou fúzujúcou s grafickým dizajnom," hovorí o svojej tvorbe Šille. Tento výtvarník pohybujúci sa v subkulúrnom prostredí a známy v oblasti street artu či komiksu a svojím trade markom Otex a Owad patrí medzi najšikovnejších študentov v úspešnom Csudaiovom ateliéri.
"Erikova tvorba je prístupná aj čitateľná. Našiel si štýl, ktorý je živý, zodpovedá veku a jeho generácii. Mohutne svojich študentov podporujem, najmä nechcem, aby ich označenie študenti izolovalo. Sám som začínal na škole a nemal som to rád," dodáva Csudai.
Výstavu v Galérii Médium si môžete pozrieť do 5. septembra.