Laura Bushová sa postavila na stranu svojho manžela - amerického prezidenta Georgea Busha a bránila jeho rozhodnutie nepovoliť využívanie kmeňových buniek ľudských embryí na vedecké účely. Kmeňové bunky sú jednou z veľkých tém americkej predvolebnej kampane.
Vedci chcú vyvinúť spôsob, ako z kmeňových buniek ľudských embryí vyvíjať náhradné ľudské tkanivá pre chorých. Konzervatívne skupiny sú proti, lebo embryo považujú za ľudskú bytosť a využívanie kmeňových buniek je pre nich vraždou.
Bush presne pred troma rokmi v snahe nestratiť konzervatívnych voličov a osloviť aj ľudí sympatizujúcich s chorými čakajúcimi na vedecký posun výskum kmeňových buniek neodsúdil, ale obmedzil jeho federálne financovanie.
Kerry to však využil. Povedal, že ak by v novembri vyhral voľby, všetky obmedzenia výskumu by zrušil. Bush teraz do boja poslal manželku. Ona môže lepšie reagovať na Kerryho a súčasne Reaganovcov, ktorí sú najvplyvnejšou rodinou v boji za využívanie kmeňových buniek. Bývalý republikánsky prezident Ronald Reagan v júni zomrel na Alzheimerovu chorobu. Jeho syn Ron potom podporil kandidatúru Kerryho. Bushová má pri tejto téme väčšie šance ako prezident: aj jej otec zomrel na Alzheimera.
Bushová včera vysvetľovala, že treba umožniť vedcom skúmať potenciál kmeňových buniek, súčasne však treba myslieť na etiku a morálny rozmer problému. "Tvrdiť, že liek na Alzheimerovu chorobu je na dosah, je neférové voči ľuďom, ktorí sa musia pozerať na svojich trpiacich blízkych ."
Vedci a Kerry však tvrdia, že nemorálne je práve zabrzdiť výskum, ktorého výsledky môžu priniesť liek na mnoho ľudských chorôb. Demokrati sa spoliehajú na prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých sa Američania prikláňajú skôr na stranu neobmedzeného výskumu. (zo)