Severosrbská provincia Vojvodina bola dlho považovaná za príklad spokojného spolunažívania rôznych národností. Dnes to je podľa mnohých už iba minulosť. Vo Vojvodine sa množia útoky srbských radikálov voči príslušníkom menšín, hlavne najpočetnejšej maďarskej. Útoky sa však nevyhýbajú ani Slovákom.
"Vyšetrenie útokov a postavenie ich vinníkov pred súd," žiada maďarský minister zahraničia László Kovács v liste srbskému premiérovi, ktorý odoslal minulý týždeň.
Organizované akcie
Radikáli fyzicky napádajú príslušníkov menšín a poškodzujú ich kostoly, inštitúcie a cintoríny. Na konci júla napríklad skupina asi 30 srbských mladíkov prepadla účastníkov maďarskej svadby v Subotici, hlavnom centre menšiny.
"Nejde o spontánne reakcie, ale o úmyselné organizované akcie, ktorými má byť vykonávaný fyzický a psychický nátlak na menšiny," tvrdí József Kasza, predseda Zväzu vojvodinských Maďarov.
Útoky zamerané voči najpočetnejším Maďarom sú najčastejšie, problémy však majú aj iní. V apríli si zástupcovia Slovákov vo Vojvodine sťažovali na rozbíjanie evanjelického kostola a Slovenského domu v obci Bačka Palanka a na útok proti slovenskej žiačke základnej školy.
Za väčšinou útokov stoja podľa miestnych zdrojov srbskí utečenci z Bosny, Chorvátska a Kosova alebo ich deti. Do Vojvodiny ich za posledných pätnásť rokov aj v rámci vedomej osídľovacej politiky Miloševičovho režimu prišlo niekoľko desiatok tisíc. Na Nesrboch si vybíjajú vlastnú frustráciu zo straty pôvodného bydliska a väčšiny majetku.
K útokom ich posmelilo víťazstvo nacionalistickej Srbskej radikálnej strany v decembrových parlamentných voľbách. Strana má najviac stúpencov práve medzi Srbmi na etnicky zmiešaných územiach vrátane Vojvodiny.
Záujem Ameriky a Európy
Maďari sa sťažujú na postoje srbských úradov a polície, ktorí útoky buď vôbec nebrali na vedomie, alebo ich kvalifikovali ako výtržnosti bez etnického motívu.
Až pred mesiacom predseda srbského parlamentu Predrag Markovič prvý raz oficiálne uznal etnický charakter útokov. Podľa Markoviča zaregistrovali vo Vojvodine za prvých päť mesiacov tohto roku 294 "nacionalistických excesov".
Zásadnú zmenu však priniesol až záujem amerických kongresmanov a avizované šetrenie Rady Európy, ktoré iniciovali maďarskí poslanci. V polovici júla zaslalo 13 amerických kongresmanov list srbskému prezidentovi Vojislavovi Koštunicovi. Vyzvali vládu Srbska a Čiernej Hory na ochranu etnických skupín žijúcich v krajine.
Od polovice júla rôzni srbskí predstavitelia sľubujú, že incidenty vyšetria a že s nimi rázne skoncujú.
Minister pre menšiny Srbska a Čiernej Hory Rašim Ljajič však v pondelok incidenty opäť označil za ojedinelé prípady, motivované útokmi proti kosovským Srbom v marci tohto roku. Vynášanie kauzy na medzinárodné fóra rovnako ako prehnaná angažovanosť Maďarska podľa ministra situáciu iba zhoršujú.
Vojvodina
Vojvodina, kde žijú mnohé národnosti, je tradične považovaná za najbohatšiu, najvyspelejšiu a proreformnú časť Srbska. V rokoch 1974 až 1990 mala Vojvodina podobne ako Kosovo autonómiu v rámci vtedajšej Juhoslávie.
Podľa výsledkov sčítania v roku 2002 sa v Srbsku k slovenskej národnosti prihlásilo 59-tisíc ľudí, z toho necelých 57-tisíc ich žilo vo Vojvodine. Najväčšiu vojvodinskú menšinu tvoria Maďari, ktorých tam žije 290-tisíc, viac ako 14 percent vojvodinského obyvateľstva. (pm)