BRATISLAVA - Ministerstvo pôdohospodárstva chce pritlačiť na poľnohospodárske družstvá, ktoré ešte nevydali družstevné podielnické listy, čím si nesplnili zákonnú povinnosť voči svojim podielnikom, aby tak urobili čo najskôr. Podielnické listy nevydalo asi tristo podnikov, ale životaschopných je z nich asi už len stovka.
Rezort pôdohospodárstva chce na družstvá vyvinúť tlak prostredníctvom novely zákona o úprave majetkových vzťahov a vysporiadaní majetkových nárokov v družstvách. Podľa pripravovanej právnej normy ak družstvo nevydá podielnické listy za vypočítaný majetkový podiel, stane sa podiel pohľadávkou oprávnenej osoby, a tá môže podať návrh na likvidáciu družstva.
Podľa generálneho riaditeľa právnej sekcie ministerstva pôdohospodárstva Jozefa Gaisbachera je problém v tom, že družstvá sa síce v minulých rokoch transformovali a vypočítali podiely, avšak na družstevnícke podielnické listy ich zmenila len časť podnikov. Proti družstvám, ktoré listy nevydali, podielnici doteraz nemohli účinne zakročiť, nakoľko Ústavný súd ešte v roku 1997 neuznal ich spomenuté majetkové podiely za priamu pohľadávku.
Gaisbacher zároveň upozornil, že ministerstvo pôdohospodárstva chce dať určitý časový horizont na dodatočné vydanie družstevníckych podielnických listov. V prípade, že ich poľnohospodárske družstvá ani v tomto termíne nevydajú, stane sa ustanovený majetkový podiel z transformácie pohľadávkou a likvidátor po súdnom podaní podielnikov bude môcť medzi nich prerozdeliť majetok družstva.
Zákon je v súčasnosti v pripomienkovom konaní a s rozbehom jeho uplatňovania do praxe sa ráta začiatkom budúceho roka. Posledná lehota na dovydanie listov bude stanovená na tri až päť mesiacov. Držiteľ družstevných podielnických listov má právo na výplatu podielov zo zisku družstva. Reálne sa však v minulosti k svojim podielom na zisku družstiev dostávala len menšia časť držiteľov podielnických listov, nakoľko väčšina družstiev končila so stratami.
Majetkovú transformáciu poľnohospodárskych družstiev v našom právnom poriadku upravoval zákon Federálneho zhromaždenia z roku 1992. Transformácia družstiev sa uskutočnila so zámerom vyrovnať majetkové účasti členov družstiev a iných oprávnených osôb na majetku družstiev. Úplná väčšina pracujúcich i nepracujúcich členov družstiev premenila svoje podiely na členské vklady. Väčšina nečlenov zvolila postavenie oprávnenej osoby s nárokom na vydanie majetkového podielu.
Vzhľadom na to, že majetkový podiel oprávneným osobám nepriniesol žiadny úžitok, parlament v roku 1995 novelizoval zákon o úprave majetkových vzťahov a vysporiadaní majetkových nárokov v družstvách, podľa ktorého bolo povinnosťou družstiev vydať za majetkové podiely družstevné podielnické listy ako osobitný druh cenného papiera. Keďže družstevné podielnické listy sú osobitným druhom cenného papiera, realizácia návrhu ministerstva si vyžiada aj nevyhnutné doplnenie zákona o cenných papieroch. (tasr)