čných regiónoch nových členských štátov únie a budú odtiaľ organizovať svoje podvody," varoval vedúci daňového oddelenia na ministerstve financií v nemeckom Mainzi Werner Widmann. Už pred niekoľkými mesiacmi spolkový dvor audítorov kritizoval miliardové daňové výpadky.
Za rok 2003 odhadol inštitút Ifo daňové výpadky prameniace z podvodov na dani z obratu v Nemecku na 17,3 miliardy eur, v prepočte 690,7 miliardy korún. To zodpovedá príjmom z dane z tabaku a dedičskej dane dokopy. Podvody na dani z obratu prostredníctvom kolotočových obchodov budú možné až po vstupe na vnútorný trh, v ktorom sa dodávky v rámci spoločenstva nezdaňujú. Nemecká štátna pokladnica je pre organizované podvody na dani z obratu preferovaným cieľom, pretože v Nemecku sú pre federatívnu štruktúru daňovej správy problémy so sledovaním. Podvodníci tieto problémy poznajú a využívajú. Dôvodom obáv expertov je, že úrady v nových členských štátoch únie nemajú skúsenosti s organizovanými daňovými podvodmi. "Úradná a právna pomoc ešte nie je taká vybudovaná ako s mnohými starými štátmi Európskej únie," povedal šéf daňových odborov Dieter Ondracek. Podľa neho podvodníci "majú cit pre to, kde sú relatívne v bezpečí". To je napríklad ešte stále aj v Belgicku, "kde úradná pomoc tiež nefunguje".
Problémom pri boji s podvodníkmi na dani z obratu je, že prenasledovanie páchateľov za hranicami viazne. Dokonca aj v starých štátoch EÚ trvá až dva a pol roka, kým sa spracujú informácie o podozrivých firmách. "Gangstri môžu na európskom vnútornom trhu konať, kým pátranie zastane pred hranicami," kritizoval expert Ifo Rždiger Parsche. (tasr)