Jediným odvetvím, ktoré podľa štatistických čísel vykazuje niekoľkomesačný pokles tržieb, zamestnanosti aj reálnej mzdy sú hotely a reštaurácie. Vysvetliť takýto vývoj je tvrdým orieškom aj pre ekonómov. "Tento vývoj je pozoruhodný. Je pravda, že ak sú ľudia v núdzi, šetria práve tu, tomu však vývoj a ostatné čísla nenasvedčujú," hovorí analytik Tatra banky Robert Prega.
"Do istej miery náš vývoj môže kopírovať celosvetový trend cestovného ruchu, ktorý je klesajúci," dodal Prega. Pripustil, že sčasti môžu čísla z tohto odvetvia skresľovať šedá ekonomika, teda nepriznané príjmy.
Riaditeľ bratislavského hotela Holliday Inn Ján Kučera tvrdí, že jedným z hlavných dôvodov poklesu tržieb v hotelierstve bol rast dane z pridanej hodnoty z 15 na 19 percent od januára tohto roka. Ďalším sú počasie, úbytok turistov z Ruska a Poľska, ktorý bol aktuálny ešte v zimnej sezóne.
Kučera však tvrdí, že vývoj hotelierstva nie je zďaleka rovnaký na celom Slovensku. "V Bratislave určite k poklesu nedošlo. Horšie je to v iných regiónoch Slovenska, hlavne vo Vysokých Tatrách," myslí si Kučera.
Strata tržieb podľa neho pochádza najmä z poklesu cestovného ruchu zameraného na oddych. "Corporate biznis (ubytovávanie na služobné účely, kongresy) nie je závislý od počasia. Jeho centrá sú v Bratislave, Žiline, teraz už aj v Košiciach, Banskej Bystrici," vysvetlil Kučera. Dodal, že podiel corporate biznisu na tržbách síce dosahuje približne 40 percent, no i jeho úspech nedokáže vynahradiť pokles v klasickom - dovolenkovom cestovnom ruchu.
Pokles tržieb sa prejavuje aj na hospodárení hotelov. "Náklady išli hore - energie, úroky, hypotéky. Niektorí podnikatelia nestíhajú platiť ani fixné náklady a o zisku nemôžu ani hovoriť," povedal Kučera.
(jj, tc)