BRATISLAVA - Ak STV prehrá najzávažnejší súdny spor, v ktorom sa ocitla, a bude musieť zaplatiť 600 miliónov, podiel viny na tom bude mať aj súčasné vedenie televízie, hovorí podpredseda Rady STV Marek Maďarič. Pojednávanie v spore so Štúdiom Beta bude 21. septembra.
Len pred niekoľkými týždňami STV prehrala arbitráž a firme QM Services musí zaplatiť vyše 40 miliónov. V spore so Štúdiom Beta je len žalovaná istina viac než 400 miliónov a s penále sa suma môže vyšplhať až na 600 miliónov.
Zmluvu o prenájme vysielacieho času STV 2 na "raňajkové" vysielanie podpísal krátko pred svojím odchodom na sklonku Mečiarovej vlády riaditeľ Igor Kubiš. Jeho nástupca Milan Materák nevýhodnú zmluvu odmietol plniť a Štúdio Beta televíziu zažalovalo.
"Tento spor nie je mínou, o ktorej by manažment STV nevedel," hovorí Maďarič, bývalý hovorca Smeru. Rada STV ešte v marci požiadala riaditeľa Rybníčka, aby uvažoval aj o mimosúdnom vyrovnaní. Rybníček však podľa zápisnice zo zasadnutia rady 12. marca povedal: "Vedenie STV v súčasnosti vie, že sa oplatí ísť do súdneho sporu, pretože je tam šanca urobiť všetko preto, aby STV nezaplatila ani korunu."
Dnes manažment televízie hovorí o vážnych rizikách, ktoré spor prináša. "STV podcenila súdny spor so Štúdiom Beta," hovorí Maďarič.
Východiskom by po prehratom spore mohli byť ďalšie peniaze od štátu, ktorý už súčasnému vedeniu STV prispel na oddlženie, odstupné pre prepustených pracovníkov a zvýšil tiež koncesionárske poplatky.
Zástupcovia štátu by sa podľa Maďariča mali pýtať, prečo si STV neurobila včas analýzu sporov a nehľadala aj iné možnosti ich riešenia.
Poslanec HZDS Dušan Jarjabek pre Národnú obrodu hovoril o nezvratnom zániku verejnoprávnej televízie. STV podľa neho už pripravuje núdzové riešenie - predaj jedného z dvoch okruhov a majetku STV.
"My o žiadnej privatizácii nehovoríme," tvrdí Branislav Záhradník z vedenia televízie. STV podľa neho len chce, aby verejnosť o starých sporoch vedela. "Určité skupiny ľudí však tvrdia, že tým nemáme 'zaťažovať' verejnosť. Bolo by čestnejšie, keby priznali, že v tom čase mali funkcie v orgánoch STV." (tasr, zu)
Jarjabek a Čaplovič navrhujú zmeny daní v kultúre
BRATISLAVA - Opoziční poslanci Dušan Jarjabek z HZDS a Dušan Čaplovič zo Smeru v lete podali hneď niekoľko návrhov za zmeny zákonov. Väčšina z nich sa dotýka daňových zvýhodnení pre oblasti kultúry a vzdelávania. Ale navrhujú tiež, aby STV vysielala aspoň 10 percent pôvodnej tvorby. Televízia to odmieta.
"STV ročne vysiela viac ako 10-tisíc hodín programu. Pôvodná tvorba je najdrahšia, preto pokryť tisíc hodín by STV stálo viac ako 300 miliónov korún," povedal Branislav Zahradník z jej vedenia. STV tento rok dá za celý svoj program 550 miliónov korún.
Podľa ďalšícjh návrhov by mal štát by od dane z pridanej hodnoty oslobodiť učebnice, slovníky či encyklopédie. Podľa predkladateľov je zbytočné zaťažovať obce, samosprávne kraje či školy zvýšenými poplatkami za učebné pomôcky.
S výnimkou Dánska či Lotyšska na knihy v Európskej únii platí znížená sadzba DPH, a to od troch do ôsmich percent. Nulovú DPH na knihy majú Írsko, Poľsko, Veľká Británia či Nórsko.
Ministerstvo financií opakuje, že dane nemajú byť nástrojom riešenia sociálnej či kultúrnej politiky. "Náklady takéhoto spôsobu sociálnej politiky sú väčšie ako výnosy," tvrdí hovorca ministerstva Peter Papanek.
Jarjabek a Čaplovič tiež navrhujú, aby polyfunkčné stavby, v ktorých je aspoň 10 percent plochy vyčlenenej na kultúrne účely, boli oslobodené od dane z budov. Odvolávajú sa na tradičnú symbiózu kultúrnych inštitúcií a napríklad bánk, známu z minulosti z objektov ako bratislavský Živnodom, palác Metropol či bývalé sídlo Tatra banky. Z návrhu nie je zrejmé, do akej miery by platil pre nákupné centrá.
Ďalšia z noviel má oslobodiť od dane príjmy z "autorskej tvorivej činnosti". Do nezdaniteľnej časti základu dane by sa mala zarátať aj doložiteľná suma minutá na nákup vstupeniek na kultúrne podujatia, obrazov či kníh - najviac do päťnásobku životného minima. (zu)