O financie VŠMU sa má starať iná škola. FOTO - ARCHÍV
í školy v ekonomickej oblasti. Dôvodom je podľa ministra hospodárenie školy.
Pred časom minister informoval o tom, že VŠMU neoprávnene ešte za čias bývalého vedenia použila osem miliónov korún. Tieto peniaze aj s päťmiliónovým dlhom musí štátu vrátiť. Vrátane týchto peňazí má VŠMU dlh 30 miliónov korún.
Fronc sa pre tento krok rozhodol aj na základe včerajšieho stretnutia so súčasným rektorom VŠMU Ondrejom Šulajom. Ten mu mal do 15. augusta predložiť plán, ako sa chce škola vyrovnať s 13-miliónovým dlhom, ktorý spôsobilo ešte minulé vedenie školy. "Tento plán mi predložil, no ukázalo sa, že škola má ešte väčšie problémy," povedal minister.
Šulaj sa však domnieva, že škola by zlú finančnú situáciu zvládla aj bez nútenej správy. "Situáciu by sme zvládli, keby nám ministerstvo chcelo pomôcť," povedal Šulaj. "Keďže nám nechce pomôcť, ale chce pomôcť nejakej inej škole, ktorá bude nad nami mať patronát, tak to už je jeho problém," dodal rektor, podľa ktorého VŠMU prijala opatrenia na znižovanie svojho deficitu už vo februári. V tejto chvíli podľa neho nezostáva nič iné, len možno prijať ďalšie opatrenia a bude na orgánoch vysokých škôl, aby rozhodli.
Ako dodal Fronc, reprezentácie vysokých škôl majú podľa zákona 60 dní na to, aby sa k jeho žiadosti vyjadrili. Svojou výzvou chcel predísť bankrotu, ktorý VŠMU hrozí. Podľa zistení kontroly totiž minula za prvý polrok dve tretiny svojho rozpočtu a do konca roka je jej chod ohrozený. Ktorá verejná vysoká škola prevezme jej kompetencie, minister neuviedol. Minister verí, že ak finančné právomoci VŠMU prejdú na inú školu, tak v priebehu budúceho roka by sa jej hospodárenie mohlo ozdraviť. Keď sa zo zlej finančnej situácie dostane, je minister povinný právomoci jej vrátiť.
Fronc nechcel uviesť konkrétneho vinníka za vzniknutý stav na VŠMU. Nevyjadril sa ani k tomu, či peniaze použité v tomto polroku boli vynaložené správne, alebo nesprávne. (sita)