Návrh zákona o miestnych poplatkoch predniesol v parlamente minister financií Ivan Mikloš.
FOTO - ARCHÍV TASR
Obce si ju však predstavujú inak.
Peniaze majú obce dostávať nielen podľa počtu obyvateľov, ale aj počtu detí a dôchodcov. Časť z toho, čo sa vyberie v ekonomicky silnejších regiónoch, sa má rozdeliť medzi slabšie.
Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský hovorí, že pre mesto by bolo ideálne, keby sa peniaze delili podľa toho, koľko sa kde na dani vyberie. Zároveň však rešpektuje solidaritu s "menej úspešnými" regiónmi.
Starosta Veľkého Rovného (okres Bytča) Rudolf Hammer pochybuje, či štát je spravodlivý, keď 525 miliónov korún, ktoré dodatočne odviedla U.S. Steel, dá len východnému Slovensku, hoci daňovú úľavu, ktorú spoločnosť má, "vykrývame" všetci.
Štvrtým kritériom delenia peňazí má byť tzv. veľkostný koeficient obce. Odstráni sa tak podľa hovorcu ministerstva Petra Papanka nespravodlivosť, keď "väčšie obce a mestá poskytujú služby aj obyvateľom okolitých obcí", a to zo svojho "vrecka". Napríklad mestskú hromadnú dopravu užívajú aj návštevníci mesta či tí, čo v ňom bývajú len prechodne.
Nejednému mestu sa koeficient, ktorý mu ministerstvo navrhlo, nepáči. Košice majú mať 1,40, žiadajú 1,94. Viceprimátor František Knapík vysvetľuje, že do mesta denne za prácou či štúdiom dochádza približne 150-tisíc ľudí, čo si žiada vyššie náklady na mestskú verejnú dopravu, údržbu komunikácií či verejné osvetlenie.
Zmena financovania obcí má pomôcť aj stabilizovať ich príjmy na dlhšie obdobie. Ako sa peniaze medzi obce rozdelia, určuje doteraz každý rok zákon o štátnom rozpočte, takže posledné slovo má parlament. Po novom ho má mať vláda.
Ďurkovský vraví, že sa konečne do prerozdeľovania daní zavedie systém. "Nebude sa meniť v závislosti od toho, ako sa poslanci ráno vyspia alebo na akých politických obchodoch sa popri tom dohodnú."
Poslanci parlamentu majú iný názor. Ján Dlhopolček z HZDS ako primátor Hlohovca "zásadne nesúhlasí" s tým, aby rozdelenie výnosu dane bolo "len v nariadení vlády, a nie v zákone".
Aj Imrich Hamarčák z ANO, primátor Stropkova, dáva prednosť zákonu. "Ide o veľmi dôležité veci." Podľa neho by nebolo dobre, keby ich vláda mohla meniť, "v podstate kedykoľvek by si to zmyslela".
Parlament má o návrhu fiškálnej decentralizácie rozhodnúť v septembri.
Ako sa výnos dane delí medzi obce
V tomto roku sa časť výnosu dane z príjmov fyzických osôb delí medzi obce pomerne - podľa počtu obyvateľov s trvalým pobytom.
Od budúceho roka sa 70,9 percenta výnosu dane má deliť takto:
* 25 percent podľa počtu obyvateľov obce s trvalým pobytom v nej,
* 32 percent podľa počtu obyvateľov obce vo veku 3 - 14 rokov s trvalým pobytom v nej,
* 8 percent podľa počtu obyvateľov obce, ktorí dovŕšili vek 62 rokov s trvalým pobytom v nej,
* 35 percent podľa počtu obyvateľov obce vynásobenom veľkostným koeficientom.
počet obyvateľov obce koeficient
1 - 250 0,25
251 - 1 000 0,49
1 001 - 2 000 0,50
2 001 - 5 000 0,52
5 001 - 100 00 0,78
10 001 - 20 000 0,85
20 001 - 50 000 0,98
50 001 - 100 000 1,37
Košice 1,40
Bratislava 2,53
Zvyšovať miestne dane? Vylúčené, hovoria starostovia
Aj keď sa výnos dane z príjmov fyzických osôb nemá medzi obce deliť podľa toho, koľko sa v tej-ktorej obci na dani vyberie, ministerstvo financií tvrdí, že obce budú motivované k rozvoju. Majú sa im totiž uvoľniť ruky pri určovaní sadzieb miestnych daní.
Starostovia túto predstavu prijímajú rozpačito. "Zvyšovanie miestnych daní v ekonomicky slabých regiónoch je logicky vylúčené, poslanci parlamentu, súc v ekonomicky silnej Bratislave, sotva pochopia stav zvyšku Slovenska," myslí si Rudolf Hammer, starosta Veľkého Rovného.
Ani viceprimátor Košíc František Knapík nie je optimista. To, že by výdavky na mestskú verejnú dopravu mali vykryť zvýšením dane z nehnuteľností, sa mu "pri súčasnej zaťaženosti obyvateľstva" zdá nereálne, respektíve zvýšenie dane "ťažko vymožiteľné".
Hovorca ministerstva financií Peter Papanek však tvrdí, že vyšší výnos dane z nehnuteľností obec nemusí dosiahnuť len tak, že daň zvýši. "Vyšší výnos je možné dosiahnuť aj lepším, efektívnejším využitím plôch katastrálneho územia." (joč)